Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ocieplanie ścian

Wydatki na ogrzewanie stanowią kluczową pozycję wśród kosztów utrzymania domu. Aby je ograniczyć, warto zadbać o prawidłowe zaizolowanie ścian. Przez przegrody ucieka bowiem z budynku znaczna ilość ciepła. Nakłady poniesione na termomodernizację zwrócą się więc dość szybko.


Wiele domów nie spełnia obecnie standardów izolacyjności termicznej. Dotyczy to przede wszystkim budynków wzniesionych 20–30 lat temu i starszych, kiedy maksymalna dopuszczalna w przepisach izolacyjność cieplna była znacznie niższa, niż obecnie. W latach 60. wartość współczynnika przenikania ciepła ścian U wynosiła 1,16 W/(m2.K), trzy dekady temu – 0,75 W/(m2.K), a obecnie jest to 0,25 W/(m2.K). Dla porównania, izolacyjność obustronnie otynkowanej (2×2 cm) ściany z pełnej cegły o grubości 25 cm, po uwzględnieniu oporów przejmowania ciepła, wynosi ok. 1,84 W/(m2.K). Żeby osiągnąć wymagania polskich przepisów, taką przegrodę należałoby ocieplić 15-centymetrową warstwą styropianu lub wełny mineralnej o współczynniku przewodności cieplnej λ równym 0,04 W/(m.K).

Analiza energetyczna budynku

Aby termomodernizacja była inwestycją opłacalną, nie wystarczy jednak przykleić warstwy styropianu lub wełny. Prace remontowe należy poprzedzić zleceniem wykonania audytu energetycznego budynku i dopiero potem dobrać optymalny sposób ocieplenia. Jego częścią jest badanie termowizyjne domu. Taka usługa nie jest droga, a pozwoli skutecznie wykryć miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła. Badanie polega na obserwowaniu przez kamerę termowizyjną promieniowania podczerwonego, emitowanego przez obiekt. Przeprowadza się je podczas sezonu grzewczego – różnica temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku musi wynosić co najmniej 15ºC. Efektem są termogramy – zdjęcia przedstawiające rozkład temperatur w różnych brawach (najczęściej kolory ciemne pokazują niskie, a jaśniejsze – wyższe temperatury). Firma przeprowadzająca badanie może też sporządzić raport, zawierający opis pomiarów wraz z wnioskami.

 

Badanie jest przydatne do przygotowania projektu termomodernizacji domu, w którym architekt określa odpowiedni materiał izolacyjny oraz technologię ocieplenia przegród. Poniżej opisujemy najpopularniejsze sposoby termomodernizacji ścian.

Norbert Skupiński
fot. Rockwool

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".