Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014

Bramy garażowe

Wbudowany w bryłę domu garaż zobowiązuje. W takim usytuowaniu brama gra główną rolę w zestawieniu z elewacją frontową i stolarką otworową. Dlatego jej wybór jest niezwykle istotny – w dużej części wpływa na ostateczny efekt wizualny wykończonego domu.


Dzięki różnorodnej ofercie rynku, dobór idealnej bramy – o wysokich walorach estetycznych oraz optymalnych właściwościach użytkowych – nie powinien sprawić kłopotu. Ważne, aby świadomie dokonać zakupu i wiedzieć, co jest najlepszym rozwiązaniem w konkretnym przypadku. Sprawdźmy, jaki mamy wybór i jakim kryteriom go podporządkować.

Bramy uchylne

Te bramy zwane są także płytowymi. Skrzydło zbudowane jest ze stalowej ramy pokrytej od zewnątrz blachą lub drewnem i panelami PVC od wewnątrz – w przypadku ocieplonych. Między nimi umieszcza się styropian lub piankę poliuretanową o grubości od 2 do 4 cm. Zazwyczaj szerokość bramy nie przekracza 3 m, a wysokość 2,3 m.

 

Żeby ruch skrzydła był możliwy, potrzebna jest przestrzeń przed garażem oraz wewnątrz niego – pod sufitem. Optymalnie, jeśli przed garażem jest przynajmniej 1 m; akceptowalne jest także 50 cm, choć niekomfortowe. Dlatego przy bardzo krótkich podjazdach nie zaleca się tego rodzaju bram.

 

Ponieważ podczas otwierania skrzydło bramy uchylnej chowa się do środka i nasuwa na sufit, trzeba zostawić tam wolne miejsce. Ważna jest ponadto odległość od bocznej krawędzi otworu garażowego do ścian garażu. Jeśli ta wynosi mniej niż 20 cm, konieczny będzie zakup bramy z prowadnicami pod sufitem, a jej montaż trzeba będzie przeprowadzić w świetle otworu wjazdowego (w tym przypadku nadproże musi mieć minimum 7 cm). Przy takim wariancie, użytkowa wysokość garażu będzie mniejsza o ok. 20 cm. Jeżeli natomiast odległość od krawędzi otworu wjazdowego do ścian sięga powyżej 20 cm, wówczas możliwy jest montaż za otworem wjazdowym po stronie wewnętrznej (przy nadprożu minimum 10-centymetrowym), który pozwala zaoszczędzić 10 cm szerokości i 5 cm wysokości, w porównaniu do wariantu wcześniej opisanego.

 

Bramy uchylne zakłada się w garażu z wykończonymi ścianami, ale bez posadzki. Tę układa się po zabetonowaniu progu bramy w podłodze.

Emilia Rosłaniec
fot. Normstahl

Pozostałe artykuły