Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to zabudowa okapu, której zadaniem jest chronić krokwie i folię dachową przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz ptakami i owadami. Ponadto to element, który wpływa na walory wykończeniowe dachu.

 

MATERIAŁ NA PODBITKĘ

Ostateczny efekt, konserwacja, koszt podbitki dachowej to elementy zależne od materiału, z którego jest wykonana. Najczęściej wybór pada na PVC i drewno, rzadziej na blachę.

PVC

Panele z tworzywa sztucznego, wykorzystywane do zabudowy okapu dachowego dostępne są m.in. jako:

 

komorowe o budowie jedno- lub dwuwarstwowej. Przy montażu tych drugich potrzeba mniej punktów mocowania, bo wykazują większą sztywność. Panele mają grubość 8–10 mm i szerokość 10 lub 30 cm.

 

pełne mają budowę dwuwarstwową. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z twardego, a wewnętrzna ze spienionego PVC. Zakres dostępnych szerokości paneli jest duży i wynosi 4,5–40 cm.

 

sidingowe to typowe rozwiązanie w domach wykończonych oblicówką winylową. W sprzedaży są profile w postaci pojedynczych, podwójnych lub potrójnych listew o szerokości 10–12 cm i grubości 1 mm.

 

Podbitki z paneli PVC nie wymagają konserwacji; w razie potrzeby wystarczy je umyć wodą z dodatkiem środka antystatycznego. Ze względu na wiele możliwości wykończenia PVC, łatwo dopasować je do dachów i domów w różnych stylach.

Drewno

Na podbitki drewniane używa się przeważnie drewna krajowego – sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. Ich sztywność jest zbliżona do tej, którą uzyskują komorowe panele dwuwarstwowe. Listwy, przygotowywane najczęściej w zakładach stolarskich, przycinane są na dowolną długość i szerokość 9–16 cm; ich grubość to 17–22 mm. Zakończenia listew mogą mieć krawędzie proste lub wyprofilowane na pióro i wpust. Drewniane listwy powinny być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane (optymalnie przed montażem) i co ok. 5 lat odnawiane. Podbitka drewniana najlepiej prezentuje się przy dachach tradycyjnych – dwuspadowych, pokrytych dachówką ceramiczną lub cementową.

Emilia Rosłaniec
fot. Plastivan

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".