Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ciągle kwitnący, z ciennikiem na trawniku

Edyta i Jarek mają w ogrodzie żelazny zestaw roślin, czyli łatwy w obsłudze i dekoracyjny przez cały rok. Ponieważ zawsze kolorowy ogród nie wymaga, oprócz koszenia trawnika, wiele pracy, dysponują czasem do wypoczynku, np. pod pergolą na tarasie, w drewnianej altanie, a w niedalekiej przyszłości – w oryginalnym cienniku.


Dom Edyty i Jarka był jeszcze w stanie surowym, kiedy zaprosili architekt krajobrazu, żeby zobaczyła ich działkę. Para koniecznie chciała zakończyć zakładanie ogrodu przed ostateczną przeprowadzką rodziny pod miasto.

 

Projektantka była mile zaskoczona wielkością parceli (ma powierzchnię 2700 m2, z czego ok. 2000 m2 przeznaczono na ogród), bo pozwalała jej na koncepcyjny rozmach. Od właścicieli usłyszała, że oczekują zawsze kolorowej i bezobsługowej przestrzeni wypoczynkowej „komponującej się z pobliskim brzozowym laskiem”. To ukierunkowywało jej późniejsze działania. Przy okazji tej krótkiej jesiennej wizyty przekonała się, że płaska posesja z trzech stron smagana jest wiatrem. Wstępnie ustaliła z właścicielami, że trzeba będzie umiejętnie osłonić jej wnętrze rozległymi pagórkami i odpowiednią roślinnością. Przestrzeń ogrodu jest duża, więc starała się w każdej jego części zaprojektować atrakcyjne elementy, zachęcające domowników do zejścia z przydomowego tarasu. W głębi ogrodu ulokowała dużą altanę z drewutnią, natomiast w centrum posesji – trawnik o powierzchni 1000 m2, który służy do gier sportowych. Okazało się jednak, że duża połać trawnika wygląda zbyt monotonnie. Wtedy architekt krajobrazu przewidziała na nim, z czterech platanów, ciennik. Co prawda, na razie trzeba wysilić wyobraźnię, żeby go ujrzeć na murawie, lecz kiedy drzewa podrosną i zbudują z konarów żywą altanę, rodzina będzie mogła rozwieszać między ich pniami cztery hamaki. Żywy przewiewny ciennik na pewno będzie chętnie odwiedzała podczas upałów. Osłoniętą drewnianą altanę natomiast – w zimniejsze dni lata.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".