Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego

Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego

Dlaczego chcemy budować energooszczędnie?

Zdecydowana większość Polaków postrzega energooszczędne budowanie przede wszystkim jako sposób na obniżenie rachunków za eksploatację domu. I słusznie. W końcu nie budujemy domów pokazowych, ale takie, w których będziemy przez lata mieszkać i płacić za ich utrzymanie.

 

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia „Białe murowanie” wśród osób, które wybudowały już dom, są w trakcie jego budowy lub planują to zrobić, wynika, że prawie 90% pytanych uważa energooszczędność materiałów użytych do budowy ścian za istotną, właśnie ze względu na przyszłe rachunki za ciepło. Jednak to zainteresowanie energooszczędnością jest raczej płytkie. Ponad połowa respondentów nie jest w stanie powiedzieć, jaki współczynnik przenikania ciepła U mają (lub będą mieć) ich domy. Uznają, że to sprawa projektanta.

 

Krótko mówiąc, niemal wszyscy jesteśmy zgodni, że energochłonność budynków jest ważna, lecz z konkretną wiedzą na ten temat jest znacznie gorzej. A bez wiedzy – trudno podejmować racjonalne decyzje i zbudować dom, który nie tylko będzie tani w utrzymaniu, ale i niezbyt drogi w budowie. W końcu raczej nie chodzi o to, żeby wydając 100 zł, zaoszczędzić 5 zł rocznie na kosztach eksploatacji. A warto zauważyć, że to właśnie oznacza prosty okres zwrotu wynoszący 20 lat.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ceresit

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".