Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły i podgrzewacze

Sposób ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody jest sprawą kluczową głównie ze względu na komfort mieszkania w cieple oraz korzystania z bieżącej wody. Nie bez znaczenia są również późniejsze rachunki za zużycie energii, potrzebnej do wyprodukowania tego ciepła. Dlatego zakup odpowiednich urządzeń należy dobrze przemyśleć i koniecznie skonsultować z instalatorem, który weźmie na siebie odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całej instalacji grzewczej.

Kotły i podgrzewacze
Kwestia wyboru źródła ciepła jest w każdym domu najważniejsza. W zasadzie od tego większość inwestorów zaczyna planowanie budowy domu. Dostępność do mediów często przesądza o zakupie działki, wiąże się bowiem np. z niemałymi kosztami związanymi z przyłączem do sieci gazowej. Dostęp do gazu przez większość inwestorów oceniania jest jako zaleta i możliwość ogrzewania budynku prawie bezobsługowym kotłem. Nie każda jednak lokalizacja posesji daje szansę na skorzystanie z tego nośnika. Wówczas alternatyw jest kilka, od najtańszego w eksploatacji, ale najmniej wygodnego w obsłudze kotła na węgiel, przez kocioł na gaz płynny lub olej (dość drogie w eksploatacji) po nadal drogą inwestycyjnie pompę ciepła (choć w tym przypadku oszczędności na rachunkach będą największe).

 

W przypadku wyboru nośnika ciepła nie tylko łatwość dostępu ma znaczenie. Istotne jest również to, czy w ciągu dnia obecny będzie dorosły domownik, który będzie mógł dołożyć opału. Oczywiście, w zależności od wyboru, potrzebna będzie lub nie, kotłownia o odpowiedniej wielkości i miejsce na magazynowanie opału – najlepiej, gdy można go trzymać w oddzielnym, ale przyległym do kotłowni pomieszczeniu.

 

Odmienne są też wymagania różnych urządzeń grzewczych odnoszące się do wielkości przewodów kominowych oraz ich odporności na działanie substancji zawartych w spalinach albo dymie.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Junkers

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".