Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Grzejniki i podłogówka

Zwykle w nowych domach łączy się co najmniej dwa rodzaje ogrzewania, w zależności od sposobu korzystania z danego pomieszczenia, wykończenia posadzki czy wymagań dotyczących temperatury. W sypialniach przeważnie montuje się grzejniki ścienne, w salonie, kuchni, wiatrołapie czy innych pomieszczeniach dziennych – grzejniki podłogowe lub kanałowe. Jakie wybrać i w jaki sposób podłączyć je do instalacji, by zapewniały odpowiedni komfort cieplny?

Grzejniki i podłogówka
Najpopularniejsze w obecnie budowanych domach są mieszane instalacje grzewcze – z podłogówką na parterze i grzejnikami w sypialniach na piętrze. Na taką instalację decydują się prawie wszyscy inwestorzy. Montaż podłogówki nie oznacza jednak rezygnacji z tradycyjnych grzejników ściennych, których podstawową zaletą jest zdolność do szybkiego podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Jedynym uzasadnionym wyjątkiem są domy ogrzewane pompami ciepła, które najczęściej w całości ogrzewa się podłogówką.

Grzejniki

W przypadku nowego domu rodzaj oraz moc grzejników powinny zostać określone już w projekcie budowlanym. W praktyce bywa z tym różnie. Najczęściej rodzaj i moc grzejników dobiera hydraulik układający instalację. Możliwości jest wiele, bo producenci prześcigają się we wprowadzaniu rozmaitych wzorów, które oprócz dostarczania ciepła mogą pomieszczenia dekorować.

 

Konwektorowe. Elementem grzewczym są rury wyposażone w aluminiowe lub miedziane ożebrowanie (lamele/człony), umieszczone w obudowie, która się nie nagrzewa, jest co najwyżej letnia. Tego typu grzejniki w 95% przekazują ciepło do pomieszczenia na drodze konwekcji, czyli ogrzewając przepływające przez nie powietrze. Przepływ ten może być przy tym grawitacyjny (naturalny), bądź wymuszony wentylatorem (w tym drugim wariancie konwektory zasilane zimną wodą mogą latem chłodzić wnętrza). Konwektory są lekkie, mają małą pojemność wodną i szybko się nagrzewają, bardzo dobrze więc uzupełniają podłogówkę, która wolno się nagrzewa.

 

Konwektory mają niestety też wady – sprzyjają unoszeniu się kurzu (ze względu na intensywny ruch powietrza) i bywają kłopotliwe w czyszczeniu. Poza tym, jako niekorzystny jest przez wiele osób odbierany niemal zupełny brak promieniowania ciepła. Rozkład temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym konwektorami nie jest korzystny – ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem, a chłodniejsze – przy podłodze.

 

Rodzajem konwektorów są grzejniki kanałowe, które montuje się w kanałach w podłodze. Grzeją szybko i efektywnie. System kanałów grzewczych rozmieszczonych wzdłuż dużych przeszkleń ogrzewa wnikające w głąb pomieszczenia chłodne powietrze, a także działa jak kurtyna z ciepłego powietrza, osuszając szyby.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Immergas

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".