Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Fizyka dachu

Dla większości budujących swój pierwszy dom dach to głównie jego pokrycie i mniej lub bardziej wyszukany kształt. Jednak w rzeczywistości to dość skomplikowana, wielowarstwowa konstrukcja, dla której największym wrogiem jest wilgoć. A ta ma dwa źródła – deszcz i parę wodną przenikającą z poddasza.

Fizyka dachu
Więźba, pokrycie, podkład, ocieplenie – to tylko niektóre spośród elementów dachu, a wszystkie mają ze sobą współgrać. Przy tym zmiana jednego, np. rodzaju pokrycia, wymusza odpowiednie zmodyfikowanie pozostałych. „Odpowiednie” jest tu słowem kluczowym. Dach kryty dachówką powinien być wykonany odmiennie od krytego płaską blachą, a jeszcze inaczej – gontami papowymi. Postępowanie w myśl zasady „sąsiad tak zrobił i jest dobrze” często ma opłakane skutki. Żeby niknąć błędów, trzeba przede wszystkim rozumieć, jakie zjawiska zachodzą w dachu.

Woda

Największym wrogiem dachu jest woda, dokładniej zaś jakiekolwiek trwałe zawilgocenie. A z całego budynku to właśnie dach jest najbardziej wystawiony na działanie deszczu i wody z topniejącego śniegu. Dlatego szczelność względem wody opadowej jest podstawowym warunkiem. Warunkiem, który w rzeczywistości musi spełnić nie samo pokrycie, ale pokrycie wraz z właściwie dobranym do niego podkładem. Żadne pokrycie nie jest bowiem w praktyce całkowicie szczelne. Niewielkie ilości wody zawsze mogą się pod nie przedostać, np. w wyniku działania silnego wiatru w czasie deszczu.

 

Szczelność zależy przy tym zarówno od cech samego pokrycia (duży arkusz blachodachówki zawsze będzie szczelniejszy od małych dachówek ceramicznych), jak i kąta nachylenia dachu (ze stromego woda spływa szybciej i ryzyko przecieku jest mniejsze). Szczelny podkład to jakby drugie pokrycie, zabezpieczające więźbę, ocieplenie i poddasze przed wodą opadową. Niemcy nazywają je niekiedy „dachem spodnim”. Ze względu na szczelność, podkłady należy uszeregować następująco:

  • papa lub folia dachowa na sztywnym poszyciu (z desek lub płyt);
  • folia dachowa sklejana na zakładach;
  • folia dachowa ułożona z przynajmniej 10 cm zakładem.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ruukki

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".