Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont tarasu i zadaszenia

Taras, szczególnie niezadaszony, cały czas wystawiony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Często podczas eksploatacji ujawniają się też błędy popełnione na etapie budowy. Nic więc dziwnego, że wiele tarasów, nawet po krótkim okresie użytkowania, wymaga remontu. Wyeliminowanie usterek warto połączyć z zadaszeniem tego elementu domu, co pozwoli korzystać z niego również w niepogodę.

Remont tarasu i zadaszenia
Przecieki, odpadające płytki, pęknięcia i kruszenie nawierzchni to najczęstsze usterki, pojawiające się – prędzej czy później – niemal na każdym tarasie. Ich przyczyną – poza błędami wykonawczymi i obciążeniem – jest deszcz, śnieg, wiatr oraz bardzo niska i wysoka temperatura.

 

Uszkodzeń tych nie należy bagatelizować, ponieważ nie tylko obniżają estetykę budynku, ale mogą też prowadzić do poważniejszych awarii, także wewnątrz domu. Zakres remontu tarasu może być bardzo szeroki. Jeżeli powierzchniowe usterki są niewielkie, wystarczy renowacja samej nawierzchni. W przypadku zniszczenia całej konstrukcji, konieczne może być rozebranie tarasu i wzniesienie go od nowa. Tak poważną modernizację warto połączyć z zadaszeniem tarasu, co znacznie poprawi jego funkcjonalność.

Remont nawierzchni

Remont nawierzchni tarasu różni się w zależności od jego konstrukcji. Omówimy tu sposoby naprawy tarasu wykonanego na betonowej płycie, zlokalizowanego nad pomieszczeniem oraz wzniesionego bezpośrednio na gruncie.

 

Taras na betonowej płycie
W tym wariancie może ulec uszkodzeniu zarówno posadzka, jak i płyta nośna. W przypadku uszkodzeń nawierzchni, właściciele tarasów często odwlekają remont, uważając że zniszczenia stanowią wyłącznie problem estetyczny. Tymczasem nawet przez niewielkie pęknięcia może wnikać woda, niszcząc kolejne warstwy. Dlatego stan posadzki należy regularnie kontrolować, a w razie potrzeby szybko ją naprawić, aby zapobiec poważniejszym zniszczeniom.

Norbert Skupiński
fot. Libet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".