Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobudowa wiatrołapu

Dobudowa wiatrołapu nie musi być przedsięwzięciem bardzo kłopotliwym. W najprostszym wariancie, wystarczy przegrodzić fragment holu lekką ścianą i wstawić w nią drzwi wewnętrzne. Ale już zabudowa podcienia czy wzniesienie wiatrołapu w formie przybudówki oznacza poważną zmianę i wiąże się z dużym nakładem pracy i kosztów.

Dobudowa wiatrołapu
Wiatrołapem nazywamy pomieszczenie usytuowane między drzwiami wejściowymi a drzwiami prowadzącymi do części mieszkalnej domu. Przestrzeń ta pełni rolę śluzy, chroniącej wnętrze przed falami zimnego powietrza. W naszym kraju to stały element architektoniczny budynków. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy krajach skandynawskich, gdzie do domów wchodzi się zazwyczaj wprost do holu, a nawet do salonu. Ochronę stanowią tam solidne, podwójne drzwi, ewentualnie kurtyna powietrzna, która niweluje różnicę temperatur w strefie wejściowej.

 

Takie różnice w sposobie radzenia sobie z ochroną wejścia wynikają z pewnej tradycji, a nie uwarunkowań prawnych. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów, wiatrołap nie jest bowiem obowiązkowym elementem domu.

 

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mówi tylko, że wejście z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Jeżeli zależy nam na wiatrołapie, a w naszym domu takiego pomieszczenia nie przewidziano, musimy przebudować strefę wejściową.

Norbert Skupiński
fot. Ekodrewno

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".