Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna i parapety

Okna, które możemy kupić dziś, znacznie odbiegają od tych sprzed 15–20 lat. Mają nowoczesne wzornictwo i dobre parametry techniczne. To, co odróżnia wyroby z PVC od drewnianych, to cena, wygląd oraz właściwości użytkowe. Podobnie jest z parapetami – nie wszystkie są tak samo trwałe i estetyczne.

Okna i parapety
Producenci okien ciągle udoskonalają swoje produkty, wprowadzając nowe rozwiązania, kształty ram, kolory. Jednak zakup i montaż okien to nie wszystko. Musimy jeszcze dobrać odpowiednie parapety (zwane też podokiennikami). Są one bardzo istotnym elementem wykończenia otworów okiennych.

 

Zanim podejmiemy decyzję i dokonamy zakupu okien i parapetów, sprawdźmy, co dokładnie znajdziemy na rynku oraz czym kierować się podczas wyboru.

Jakie wymogi powinny spełniać okna?

Obecnie muszą spełniać szereg wymagań (doświetlanie wnętrz to tylko jedno z zadań). Chodzi przede wszystkim o izolację akustyczną oraz ochronę przed ucieczką ciepła i włamywaczami. Niestety, im lepsze parametry okien, tym wyższa ich cena.

 

Ochrona przed ucieczką ciepła
W ostatnim czasie dużo uwagi poświęca się termoizolacyjności. Największy wpływ na parametry cieplne okna mają przeszklenia, bo stanowią największą jego część. Obecnie nie stosuje się już pojedynczych szyb, tylko pakiety szybowe (inaczej szyby zespolone), zbudowane z dwóch, trzech lub nawet czterech tafli, rozdzielonych ramkami dystansowymi. Przestrzeń międzyszybowa jest szczelną komorą, wypełnioną powietrzem lub ciężkim gazem – argonem, kryptonem – który zmniejsza przewodnictwo cieplne. Termoizolacyjność będzie tym wyższa, im większa liczba szyb, a co za tym idzie – komór (w oknie z potrójną szybą będą oczywiście dwie komory).

 

Parametry poprawia też zastosowanie tzw. ciepłej ramki dystansowej – z materiału o niskim przewodnictwie cieplnym (zamiast standardowego aluminium) oraz o znacznej szerokości (18 lub 16 mm). Dobrze izoluje krypton, nieco gorzej argon, a najsłabiej powietrze. Pakiety szybowe oznaczane są kodem. Przykładowo zapis 4/16/4 agon – symbolizuje pakiet dwuszybowy z taflami o grubości 4 mm i komorą o szerokości 16 mm, wypełnioną argonem.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Rehau

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze