Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki, piece wolno stojące i biokominki

Kominek, i palący się w nim ogień, to element dekoracyjny prawie każdego salonu. Jeśli jest to model bio, nie wymaga podłączenia do komina, może być więc zamontowany w każdym pomieszczeniu. Tradycyjny, opalany drewnem, jest bardziej wymagający pod względem instalacyjnym, ale wyposażony w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza – może stanowić wyjątkowo wydajne źródło ciepła. Na jaki kominek się zdecydować?

Kominki, piece wolno stojące i biokominki
Kominek przeznaczany jest do ogrzewania tylko okazjonalnie lub funkcjonuje jako ważne – lecz nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń, a nawet cały dom.

 

Nowoczesne kominki wyposaża się we wkłady kominkowe. Wytwarza się je ze stali lub z żeliwa. Do produkcji wkładów z płaszczem wodnym z reguły wykorzystuje się płyty stalowe (można je dość łatwo kształtować i spawać). Wkłady stalowe są lżejsze od żeliwnych i zwykle droższe, żeliwne natomiast są odporniejsze na korozję, zatem trwalsze. Choć dobór wkładu wydaje się sprawą prostą, w praktyce takową nie jest. Bo w tym przypadku nie liczą się tylko względy estetyczne, którymi kieruje się większość inwestorów – ale i użytkowe. Ich wpływ wiąże się z funkcją, jaką kominek będzie pełnił, dlatego przed wyborem powinniśmy przede wszystkim zdecydować, jak często z kominka będziemy korzystać i w jakim stopniu zależy nam na spożytkowaniu wyprodukowanego przez niego ciepła.

 

Jeżeli w kominku będziemy palić sporadycznie, głównie dla przyjemności patrzenia w ogień albo ogrzania salonu w chłodny dzień, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje, wybór nie będzie trudny. Jeśli palić w kominku zamierzamy systematycznie w porach przejściowych oraz podczas awarii kotła lub w czasie największych mrozów, wówczas wskazane jest bardziej wnikliwie przyjrzenie się ofercie producentów. Zdecydowanie nie warto traktować kominka jako głównego źródło ciepła w domu. Zgodnie z prawem, nie może on być jedynym źródłem ciepła (zakaz łatwo obejść, montując np. tani kocioł elektryczny albo kilka elektrycznych grzejników). Obsadzenie kominka w roli podstawowego źródła ciepła oznacza bowiem urządzenie w salonie kotłowni z dymem, kurzem oraz konieczność przerzucenia w ciągu sezonu grzewczego kilku ton drewna, które wcześniej trzeba połupać na szczapy.

 

Optymalnym sposobem wykorzystania kominka jest traktowanie go jako pomocniczego, awaryjnego źródła ciepła w domu, który na co dzień ogrzewany jest kotłem gazowym lub przy zastosowaniu innego bezobsługowego źródła ciepła. Taka współpraca obu urządzeń pozwoli zaoszczędzić na kosztach prądu, gazu czy oleju opałowego, a uzupełnianie opału nie będzie zbyt kłopotliwe. Żeby tak jednak było, warto kupić wkład gwarantujący wysoką sprawność spalania i wyposażyć go w instalację do rozprowadzania ciepła; w przeciwnym wypadku będzie on w stanie nagrzać jedynie pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany i ewentualnie pomieszczenia przyległe.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Kratki.pl

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".