Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pompy ciepła naszych Czytelników

Pompa ciepła dostarcza darmowe ciepło z gruntu, powietrza, wody gruntowej lub powierzchniowej. Może również ogrzewać wodę użytkową, a w upały chłodzić wnętrza. Do jakich celów przeznaczyli swoje pompy nasi Czytelnicy? Jaki rodzaj urządzenia zainstalowali, ile kosztowało na etapie instalacyjnym i czy rzeczywiście teraz tanio ogrzewa i chłodzi dom?

Pompy ciepła naszych Czytelników

Instalacja grzewcza z pompą ciepła, zaprojektowana w optymalny sposób, to w wielu przypadkach z jednej strony wyraz dbałości właścicieli o domowe finanse, a z drugiej – o naturalne środowisko. Tę technologię na pewno warto zastosować na terenach bez dostępu do sieci gazowej, oraz gdy trzeba budować przyłącze gazowe o długości kilkuset metrów. Wtedy koszty instalacyjne układu grzewczego z pompą ciepła nie są tak wysokie, w zestawieniu z instalacją z kotłem na gaz, jak się powszechnie uważa. Porównywalność tych wydatków wykazują szczegółowe wyliczenia fachowców.

KOSZT INWESTYCYJNY UKŁADU Z POMPĄ CIEPŁA I Z KOTŁEM GAZOWYM

Na początek warto zaznaczyć, że dla pompy ciepła nie potrzeba budować komina spalinowego (bo nie wytwarza ona spalin), ani kotłowni (zajmuje pow. ok. 1 m2). Przyjmując, że dla obu porównywanych tu układów w budynkach o pow. 200 m2 koszt armatury, ułożenia instalacji podłogowej i robocizny będzie podobny, głównymi składnikami, używanymi do porównania kosztów inwestycyjnych, są dla instalacji z pompą ciepła – samo urządzenie, zasobnik c.w.u. oraz dolne źródło, natomiast dla instalacji gazowej – przyłącze, komin (lub przewód powietrzno-spalinowy) i kotłownia, kocioł grzewczy i zasobnik wody.

 

Jeszcze kilka lat temu oferty kosztorysowe firm, instalujących pompy ciepła, osiągały przedział 70 000–80 000 zł. Obecnie kształtują się na niższym poziomie – zazwyczaj w granicach 30 000–40 000 zł, a w tym pompa o mocy 7–10 kW ok. 20 000 zł, zasobnik c.w.u. 2000–6000 zł, dolne źródło ok. 15 000 zł. Instalacja gazowa wymaga przyłącza za 5000–12 000 zł, komina spalinowego za 3000–4000 zł lub przewodu powietrzno-spalinowego za 500–1000 zł, kotła grzewczego i zasobnika c.w.u. (w zależności od rozwiązania) za 5000–12 000 zł. Zatem koszty instalacyjne drugiej instalacji mogą być niewiele niższe od pierwszej. Różnica szybko zwraca się podczas eksploatacji.

Lilianna Jampolska
fot. DE DIETRICH

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".