Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przydomowe oczyszczalnie ścieków naszych Czytelników

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to wyjątkowo pożyteczne i ekologiczne urządzenie dla domów, położonych w gminach, w których zbudowanie zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalne. Zalety takich oczyszczalni wskazało kilkoro naszych Rozmówców.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków naszych Czytelników

Zasada działania przydomowej oczyszczalni ścieków polega na wzbudzeniu naturalnych procesów biologicznych, rozkładających ścieki na proste i nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne. Wskutek tego przetworzoną substancję można odprowadzać do gruntu, rowu melioracyjnego, albo rzeki.

Do najważniejszych zalet zalicza się długoletnie niemal bezobsługowe użytkowanie, oszczędne i efektywne gospodarowanie wodą i ściekami oraz bardzo niskie roczne koszty eksploatacyjne, do 400 zł, a także krótki okres zwrotu kosztów. Najprostsza oczyszczalnia jest niewiele droższa od szamba. Ponadto wydatki można zmniejszyć, ubiegając się o dotację ze środków gminnych.

A wady? Budowa instalacji jest obwarowana pewnymi obostrzeniami prawnymi, środowiskowymi i glebowymi. Jeśli warunki są sprzyjające, warto przejść nawet uciążliwe formalności, bo późniejsze użytkowanie oczyszczalni oznacza wygodę, nieporównywalną z absorbującym i drogim korzystaniem z szamba.

NAJLEPIEJ Z DOTACJĄ

Warto się o nią postarać, ponieważ znacząco zmniejsza koszt i okres amortyzacji. Środki pozyskuje gmina (np. ze środków unijnych, NFOŚiGW), dlatego planując budowę oczyszczalni, trzeba najpierw dowiedzieć się, czy realizuje ona taki program. Jeśli tak, to przyszli użytkownicy mają szansę na dotację nawet do 90% kosztów kwalifikowanych, z tym że dla każdego przypadku są one inne, np. mogą obejmować jedynie pewne rodzaje oczyszczalni lub przygotowanie projektu itd. Informacje o dopłatach znajdują się w miejscowym wydziale ochrony środowiska.

Lilianna Jampolska
fot. GAMA PLASTIC

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze