Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Murowanie z betonu komórkowego

Budowanie z betonu komórkowego to, od wielu lat, jeden z najpopularniejszych sposobów wznoszenia domów w technologii murowanej. Jego liczne zalety użytkowe, np. izolacyjność cieplna i akustyczna oraz trwałość, przesądzają o tym, że jest on chętnie wybierany przez inwestorów. Z kolei niewielka masa elementów, ich duże rozmiary, systemowe rozwiązania oraz łatwość i szybkość budowania, to argumenty zachęcające wykonawców.

Murowanie z betonu komórkowego

Pomimo dużej popularności i ponad 60-letniego doświadczenia w budowaniu z tego materiału, wykonawcy nadal popełniają błędy. Najczęściej bagatelizują oni zalecenia wykonawcze oraz te wynikające z norm dotyczących projektowania i wznoszenia konstrukcji murowych. Inwestor nie mający szczegółowej wiedzy budowlanej nie jest w stanie sam skontrolować poprawności wykonania wszystkich prac, to zadanie dla kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego (jeśli jest ustanowiony).

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Między innymi za mało jest wykształconych murarzy. Ponadto wskazówki zawarte w projekcie zwykle są bardzo ubogie, lub nie ma ich wcale. Dlatego tak ważny jest fachowy nadzór w trakcie budowy.

ROLA KIEROWNIKA BUDOWY

Inwestor decydujący się na postawienie własnego domu zwykle poszerza swoją wiedzę, czytając czasopisma fachowe i fora internetowe. Nie uda mu się jednak poznać w ten sposób wszelkich tajników wybranej technologii wznoszenia ścian i użytych materiałów. Mimo że taka ogólna wiedza jest bardzo przydatna, nie jest wystarczająca do tego, by móc samodzielnie kontrolować budowę. Od tego inwestor ma właśnie kierownika budowy (lub inspektora nadzoru inwestorskiego, jeśli na zatrudnienie takowego się zdecyduje).

Tomasz Rybarczyk
FOT. SOLBET

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".