Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ceramika poryzowana

Podstawowym składnikiem ceramiki budowlanej jest glina. Wykorzystuje się ją od tysiącleci, bo dzięki swym właściwościom tworzy trwałe i ciepłe materiały budowlane. O walorach ceramicznych cegieł i dachówek, ich trwałości i wytrzymałości, można przekonać się podziwiając wiele zabytków architektury. Do dziś w różnych zakątkach świata spotyka się historyczne obiekty z cegły, które możemy podziwiać przede wszystkim dlatego, że wykonane zostały przed wiekami z tak trwałego budulca.

Ceramika poryzowana

Najnowocześniejszym dziś rozwiązaniem do budowy ścian z ceramiki są pustaki poryzowane. Określenie to pochodzi od drobnych przestrzeni (porów), jakie wypełniają ceramiczne ścianki bloczka. Oprócz nich wewnątrz wyrobów znajdują się precyzyjnie zaprojektowane układy kanałów (drążeń). Dzięki temu materiał ten jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym.

Elementy poryzowane mogą służyć do budowy domów jednorodzinnych, ale również do wznoszenia wielokondygnacyjnych konstrukcji. Mimo swoich dużych rozmiarów są lekkie, spełniają także wszystkie konstrukcyjne wymagania wytrzymałościowe. Boczne zamki, czyli pióro-wpust, dodatkowo ułatwiają osiąganie szybkiego tempa prac. Mur nabiera jednorodnego charakteru ceramicznej ściany o minimalnym ryzyku powstawania mostków termicznych.

Ceramika jest materiałem zupełnie niepalnym. Nigdy nie jest źródłem pożaru, dając mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Solidne, ceramiczne ściany przez wiele godzin mogą opierać się niszczącemu działaniu ognia, skutecznie chroniąc życie i mienie domowników. Gdyby jednak doszło do pożaru, to ceramika, która sama jest wytwarzana w bardzo wysokiej temperaturze, nie wydziela wówczas żadnych szkodliwych substancji.

Mirosław Rzeszutko
FOT. WIENERBERGER

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze