Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Składane schody strychowe

Schody strychowe umożliwiają łatwe i bezpieczne wyjście na poddasze nieużytkowe, bez konieczności wykonywania drogich i zajmujących dużo miejsca schodów stałych. Rodzajów schodów jest kilka, różnią się głównie materiałem, z jakiego są wykonane oraz ilością miejsca, potrzebną do ich rozłożenia. Niezależnie od wyboru, konieczny jest prawidłowy montaż, gwarantujący bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.

Składane schody strychowe

Większość obecnie budowanych domów ma mieszkalne poddasza, nad którymi zostaje do zagospodarowanie nieużytkowy strych. Najczęściej dodatkowa przestrzeń przydaje się do przechowywania np. zimowego sprzętu sportowego, namiotu, niemodnych ubrań lub innych rzadko wyciąganych rzeczy. Z biegiem lat, w każdym domu takich szpargałów jest coraz więcej. Dobrze zatem, jeśli na strych można wygodnie wejść. Zwykle na poddaszu użytkowym nie montuje się stałych schodów strychowych, bo zajmują sporo miejsca i zaburzają estetykę wnętrz, a ponieważ korzysta się z nich kilka razy w roku – nie muszą być dostępne non stop. Zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem są schody chowane.

 

Podczas składania i rozkładania drabinki nie wymagają dużej przestrzeni, zaś po złożeniu całkowicie chowają się w skrzyni, ulokowanej w otworze w stropie. Na co dzień są więc niewidoczne.

 

Schody strychowe można zamontować w pomieszczeniu o maksymalnej wysokości 330 cm i przy wymiarach otworu w stropie od 50 x 80 cm do 70 x 140 cm. Na specjalne zamówienie niektórzy producenci dopasowują schody do nietypowych wymiarów. Najmniej miejsca do rozłożenia potrzebują schody wysuwane, najwięcej nożycowe. Stopnie schodów zwykle mają antypoślizgowe wyżłobienia i zaokrąglone rogi.

Joanna Dąbrowska
FOT. FAKRO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".