Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Termomodernizacja ścian

Dzięki ociepleniu ścian mniej zapłacimy za ogrzewanie, a dom zyska na urodzie. Metoda lekka sucha jest dość prosta – w ten sposób mury możemy ocieplić nawet samemu. Przy stosowanej najczęściej metodzie lekkiej mokrej łatwo o błędy – radzimy, na co zwrócić uwagę, kontrolując pracę wykonawców.

Termomodernizacja ścian

W nowych domach współczynnik przenikalności cieplnej U ścian może wynosić maksymalnie 0,25 W/(m2·K), a od początku przyszłego roku będzie to już tylko 0,23. W budynkach starszych U ścian przekracza nierzadko 1 W/(m2·K) – 1,16 to współczynnik dopuszczany przez prawo budowlane jeszcze na początku lat 80. ubiegłego wieku. Paliwo – głównie węgiel – było wówczas tanie, to i kosztami ogrzewania mało kto się przejmował.

Z szacunków Instytutu Ekonomii Środowiska wynika, że 70% polskich domów jednorodzinnych (czyli przeszło 3,5 mln) to budynki nie ocieplone w ogóle lub ocieplone zbyt cienką warstwą izolacji. Termomodernizacja ma prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, także przez ograniczenie ucieczki ciepła przez źle izolowane ściany zewnętrzne. W domu zgodnym z normami sprzed 30–40 lat, o powierzchni ścian około 200 m2, obniżenie współczynnika U do dzisiejszych standardów pozwoli rocznie zaoszczędzić na ogrzewaniu powyżej 2 tys. zł.

MATERIAŁY OCIEPLENIOWE

Ściany zewnętrzne ociepla się styropianem bądź wełną mineralną. Oba materiały wykazują podobne właściwości izolacyjne, ale poza tym wyraźnie się różnią – nasiąkliwością, elastycznością, izolacyjnością akustyczną, wytrzymałością na obciążenia i odpornością na chemikalia.

Janusz Werner
FOT. AUSTROTHERM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze