Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny

Wybierając rynny, w pierwszej kolejności musimy rozstrzygnąć dylemat dotyczący materiału, z jakiego mają być wykonane: PVC czy stal. Aby system odprowadzania wody z dachu służył przez lata, trzeba też dobrać odpowiednią liczbę elementów i ich przekrój. Warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach, takich jak siatki ochronne, bariery przeciwśnieżne i instalacja przeciwoblodzeniowa, które zapobiegają uszkodzeniu rynien.

Rynny

Zadaniem systemu rynnowego jest odprowadzanie wody opadowej z dachu i niedopuszczanie do zalewania elewacji domu. Rynny muszą być zatem szczelne, solidne, a przy tym estetyczne, ponieważ stanowią istotny element architektoniczny. Na polskim rynku dominuje orynnowanie z PVC i ze stali. Jakie są zalety i wady tych materiałów?

PVC

Rynny plastikowe produkowane są z utwardzonego polichlorku winylu, czyli PVC. Materiał ten jest łatwy w obróbce, dlatego montaż tego typu rynien nie sprawia większych problemów. Inną jego charakterystyczną cechą jest odporność na korozję – wyroby takie dobrze sprawdzają się więc w miejscach zacienionych i wilgotnych (np. w lesie, w rejonach nadmorskich, w pobliżu zbiorników wodnych). Dzięki barwieniu tworzywa w masie, produkty te są niewrażliwe na drobne zarysowania. Oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, dlatego bez problemu dopasujemy je do każdego pokrycia dachowego i elewacji.

 

Wadą PVC jest podatność na uszkodzenia mechaniczne. Rynny z plastiku są też wrażliwe na promienie słoneczne – pod ich wpływem mogą zmieniać kolor. Trzeba też pamiętać, że rozgrzany plastik bardzo się rozszerza, co trzeba uwzględnić przy montażu (łączenia muszą umożliwiać swobodną zmianę wymiarów elementów).

Norbert Skupiński
FOT. GALECO

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".