Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras

Taras to strefa przejściowa między ogrodem a wnętrzem domu. Nawet jesienią może być komfortowym miejscem spotkań, zabaw i odpoczynku, jeśli zostanie właściwie zaplanowany, zadaszony oraz wyposażony.

Taras

W domach jednorodzinnych tarasy wypierają balkony. Budowane na poziomie gruntu, umożliwiają przenikanie się przestrzeni mieszkalnej z ogrodową. Są jednym z ważniejszych atutów budynku. Odpowiednio urządzony i zadaszony taras można traktować jako dodatkowy salon czy gabinet. Na ogół zagospodarowywany jest licznymi roślinami w pojemnikach (często pną się one po trejażach, pergolach i innych konstrukcjach przy ścianie domu). W projekcie budowlanym zwykle określona jest technologia budowy tarasu – co nie oznacza, że później nie można wprowadzać żadnych modyfikacji. Konstrukcję taką niekiedy dobudowuje się do istniejącego budynku – choć jest to droższe i trudniejsze rozwiązanie.

JAKIE SĄ MOŻLIWOŚCI?

Kluczowy jest sposób wykończenia nawierzchni tarasu. Przede wszystkim powinna być ona równa – w przeciwnym razie trudno będzie stabilnie ustawić meble. Śliski materiał może stwarzać zagrożenie. Nietrwały zaś oznacza konieczność ciągłych napraw i konserwacji. Kiedyś najpowszechniej wybierano terakotę i gres.

 

Dziś bardzo popularne są deski oraz imitujące je panele kompozytowe. Coraz częściej tarasy buduje się z kostki brukowej i płyt. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy typ nawierzchni można zastosować na każdej konstrukcji nośnej.

 

Płytkami ceramicznymi wykańcza się tarasy oparte na płycie betonowej. Powoli odchodzą one jednak w zapomnienie. Ich wykonanie jest drogie i czasochłonne. Są też wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. Posadzka z kafelków łatwo może ulec uszkodzeniu – zwłaszcza gdy nie zostały właściwie ułożone – a wymiana poszczególnych z nich jest kłopotliwa.

 

Betonową płytę można też wykończyć deskami lub panelami kompozytowymi, jednak materiały te częściej stosuje się w przypadku konstrukcji opartej na podporach punktowych. Ma ona liczne zalety – jest tańsza od płyty, łatwiejsza w budowie i dobrze wentylowana.

Małgorzata Kolmus
FOT. LIBET

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".