Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacje OZE - Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne

Słońce jest potężnym źródłem energii, którą dostajemy za darmo. Szkoda więc z niego nie skorzystać. Najpopularniejsze są kolektory ale ogniwa fotowoltaiczne też stopniowo zdobywają rynek.

Instalacje OZE - Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne

Gdybyśmy potrafili efektywnie wykorzystywać promieniowanie słoneczne, skończyłyby się nasze problemy z zapotrzebowaniem na energię. W naszym klimacie na 1 m2 gruntu pada rocznie ilość promieniowania odpowiadająca energetycznie około 100 m3 gazu ziemnego! Jednak kłopot w tym, że odbywa się to w sposób skrajnie nierównomierny – w zimowe dni otrzymujemy nawet 50 razy mniej energii niż latem. Bilans roczny wygląda tak, że 80% energii słonecznej trafia do nas w okresie od początku kwietnia do końca września, w czasie, kiedy praktycznie nie musimy ogrzewać domów. Za to na zimę, czyli łącznie na grudzień, styczeń i luty, przypada zaledwie ok. 6%.

Nie ma jednak co rozpaczać – to zaburzenie proporcji oznacza, że dla odmiany latem dostajemy bardzo dużo energii i jej wykorzystanie staje się łatwiejsze. Dzięki temu nawet niewielka instalacja solarna może nam zapewnić wystarczająco dużo ciepłej wody latem oraz wspomóc jej podgrzewanie wiosną i jesienią.

DLACZEGO KOLEKTORY?

Energia słoneczna jest za darmo, na opodatkowanie posiadaczy kolektorów też jeszcze żaden minister nie wpadł. W związku z tym podstawowy powód, dla którego warto mieć kolektory, jest oczywisty – oszczędzamy na kosztach eksploatacji domu. W polskich warunkach kolektory służą przede wszystkim do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), niezbędnej do mycia, zmywania itp. Im więcej jej zużywamy, tym bardziej opłacalna staje się inwestycja w kolektory. Nie zapominajmy bowiem, że chociaż słońce jest za darmo, to instalacja solarna już nie. Zakup zwróci się szybko, jeżeli mamy dużą rodzinę, a tym bardziej, gdy kolektory służą też do podgrzewania wody w basenie. Za to w domu, gdzie mieszka jedna czy dwie osoby, opłacalność może być mocno wątpliwa.

Jarosław Antkiewicz
FOT. HEWALEX

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2016

Budujemy Dom 10/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze