Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2017

Odkurzacz centralny

System centralnego odkurzania pozwala nie tylko szybciej, dokładniej i wygodniej wysprzątać dom niż tradycyjny odkurzacz. Jest do tego niemal całkowicie bezgłośny i eliminuje z pomieszczeń wszystkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików.

Centralne odkurzacze z początku montowano w hotelach, pensjonatach, biurowcach, obiektach przemysłowych. Do polskich domów trafiły raptem kilka lat temu i od razu zaczęły cieszyć się dużą popularnością. Dziś wielu inwestorów budujących domy traktuje je jako standard. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie droższe od zwykłego odkurzacza (ułożenie instalacji oraz zakup jednostki centralnej to koszt od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych), jednak ma praktycznie same zalety. Odkurzacz centralny jest cichy, ma większą moc, co skraca czas sprzątania, a lekkie, elastyczne, podłączone do umieszczonych w ścianie gniazd węże, pozwalają szybko i łatwo dotrzeć do każdego zakątka naszego domu.

 

Jest do tego niezwykle uniwersalny – można użyć go również do sprzątania pomieszczeń gospodarczych, balkonów, tarasu, garażu, samochodu, a nawet – po podłączeniu do systemu separatora – potłuczonego szkła czy popiołu z kominka. Przy nim głośne, tradycyjne odkurzacze, które trzeba dźwigać na piętro, często potykając się przy tym o kabel zasilający, to relikt przeszłości. Nawet droższe modele mają o wiele mniejszą siłę ssącą, nie są w stanie przefiltrować wszystkich zanieczyszczeń (zassane powietrze wra-ca z powrotem do pomieszczeń) i wymagają o wiele częstszej wymiany worka.

PLANUJEMY ROZKŁAD INSTALACJI

System centralnego odkurzania jest prosty zarówno w obsłudze, jak i w montażu. Jego serce stanowi umieszczona najczęściej w garażu, suchej piwnicy, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym jednostka centralna, składająca się z silnika wytwarzającego w instalacji podciśnienie i pojemnika, do którego zbierane (zasysane) są zanieczyszczenia. To od niej odchodzi system rur, zakończonych umieszczonymi w ścianach gniazdami. Wpięcie w gniazdo węża automatycznie załącza silnik w jednostce centralnej i można zacząć odkurzanie. W niektórych modelach odkurzaczy sprzątanie zaczyna się po naciśnięciu przycisku na rękojeści połączonej ze szczotką rury teleskopowej.

Tomasz Wojciuk
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!