Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zewnętrzna instalacja alarmowa

Instalacja alarmowa powoli staje się standardem w nowych domach jednorodzinnych. Jednak zwykle obejmuje swoim zasięgiem tylko wnętrze budynku. A to rozwiązanie połowiczne. Wtargnięcie włamywacza do domu zburzy nasze poczucie bezpieczeństwa i może wiązać się ze sporymi szkodami – np. gdy zniszczy on szerokie drzwi tarasowe. Warto zatem pomyśleć również o zabezpieczeniu posesji.

Zewnętrzna instalacja alarmowa

Bezpieczeństwo to sprawa podstawowa, dlatego staramy się uodpornić nasz dom na włamanie. Sposoby są różne – ogrodzenie, antywłamaniowe drzwi, okna trudne do wyważenia i zbicia, wreszcie alarm i monitoring agencji ochrony. Jednak powinniśmy być świadomi tego, że same mechaniczne zabezpieczenia na niewiele się zdadzą. Solidne, certyfikowane okno może zniechęcić początkującego włamywacza, bardziej doświadczonego najwyżej o kilka minut opóźni. Nie ma więc sensu inwestowanie nieraz dużych pieniędzy w zabezpieczenia mechaniczne, jeżeli nie towarzyszą im elektroniczne środki ochrony.

 

Te ostatnie, np. w postaci zewnętrznych czujek ruchu i barier podczerwieni, mogą przy tym chronić nie tylko wnętrze domu, ale również posesję. Z badań prowadzonych wśród skazanych wynika zaś, że złodzieje często w ogóle rezygnują z próby włamania, jeśli spodziewają się alarmu. Wolą poszukać łatwiejszego łupu. Ponadto wzbudzenie alarmu płoszy większość z nich. Jeżeli zatem alarm wykryje ich już na działce, zanim wejdą do środka, to prawdopodobnie nie zdążą niczego zniszczyć.

POZIOM ZAGROŻENIA

Sposób ochrony powinien być adekwatny do poziomu zagrożenia. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że inaczej należy patrzeć pod tym względem na dom na uboczu, z dala od innych zabudowań, niż na szeregowiec w środku strzeżonego osiedla. Ten pierwszy będzie bardziej narażony na włamanie i co nie mniej istotne – małe są szanse, że ktoś zauważy i przepłoszy złodzieja. Co więcej, korzystając z odosobnienia, włamywacz będzie mógł przez długi czas spokojnie „pracować” nad sforsowaniem drzwi lub okna, używając przy tym rozmaitych narzędzi.

Jarosław Antkiewicz
rys. Optex Security

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".