Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia

Ogrodzenie jest wizytówką właścicieli domu i sporo może powiedzieć o ich guście czy stosunku do świata. Jedni wolą takie, które się nie wyróżnia. Dla innych płot musi być nie byle jaki – przykuwać uwagę albo szczelnie izolować.

Ogrodzenia

Wybór ogrodzenia to jednak nie tylko kwestia upodobań. Mieszkający przy ruchliwej ulicy potrzebują skutecznej osłony od kurzu i hałasu. Delikatne w formie płoty ażurowe, nie przesłaniające widoku, są idealne na działkach usytuowanych w pięknej okolicy, w zacisznym miejscu. Dawniej ogrodzenia stawiano z drewna lub kamienia – z tego, co było dostępne w pobliżu – dzięki czemu dobrze współgrały z otoczeniem. Dziś mamy ogromny wybór gotowych produktów, materiałów – co niekoniecznie ułatwia wybór. Każdy płot z czasem zmienia wygląd, starzeje się. Co prawda kamień z upływem lat nabiera charakteru, i nawet jego impregnacja na ogół nie jest potrzebna, lecz drewno i metal bez zabezpieczania i odnawiania bardzo szybką niszczeją.

 

Niektórzy najpierw budują ogrodzenie (starannie dobierając jego rodzaj) – chcąc wyraźnie wytyczyć granice swej posesji. Potem stawiają dom i urządzają ogród. Jednak większość inwestorów dopiero po zakończeniu robót budowlanych decyduje się na docelowy płot. To dobre rozwiązanie, wszak spore jest ryzyko uszkodzenia bramy podczas transportu materiałów budowlanych. Ponadto budowa domu nie zawsze pozwala na to, by od razu przeznaczyć środki finansowe na solidny mur. Niemniej jednak, plac budowy (fragment działki, na którym prowadzone są prace) powinien być odgrodzony przynajmniej za pomocą taśmy ostrzegawczej przymocowanej do tyczek.

DOPASOWANE DO OTOCZENIA

Wygląd ogrodzenia trzeba zgrać zarówno z klimatem regionu/okolicy, jak i charakterem bryły budynku czy stylem ogrodu. Dzięki temu odnosi się wrażenie, że dom to również otaczający go teren. Duża i mała architektura musi ze sobą współgrać. Niestety, wiele płotów, które możemy oglądać na co dzień – wygląda nienaturalnie, zbyt dekoracyjnie, przytłaczająco.

Małgorzata Kolmus
fot. Konsport

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".