Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 10/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Tapetowanie ścian

W 12 krokach opisujemy, jak samodzielnie położyć tapetę na ścianach.

Tapetowanie ścian

1) Wybieramy tapety

Obok malowania, tapetowanie ścian należy do najczęściej wykonywanych samodzielnie prac remontowych, a ogromna różnorodność przewidzianych do tego wyrobów pozwala na dowolne wykończenie każdego pomieszczenia – salonu, jadalni, pokoju dziecięcego, kuchni czy łazienki. Oprócz walorów estetycznych, tapety charakteryzuje rozmaity sposób wykończenia powierzchni, co ma wpływ na cechy użytkowe oraz podłoże, które z kolei wpływa na metodę ich układania. Przy ich wyborze w pierwszej kolejności musimy zdecydować, do którego wnętrza będą przeznaczone, następnie na jakim podkładzie powinny być wyprodukowane.

 

Na ogół wybieramy tapety papierowe lub winylowe – oba rodzaje występują w różnych odmianach wykończenia powierzchni. Tapety papierowe wykorzystuje się w pomieszczeniach „czystych”, gdzie nie są narażone na zabrudzenie albo np. w pokojach dziecięcych, w których wprawdzie szybko ulegną zniszczeniu, ale ich wymiana jest łatwa i tania. Uniwersalne zastosowanie mają tapety winylowe o rozmaitym wzornictwie i stopniu ochrony powierzchni. Mogą mieć podkład papierowy, ale obecnie coraz częściej jest nim flizelina, zapewniająca większą stabilność wymiarową, łatwiejsze przyklejanie, jak i usuwanie w razie wymiany.

 

W sklepach dostępne są również tapety przeznaczone do malowania (np. raufaza, składa się z dwóch lub trzech warstw papieru, pomiędzy którymi znajdują się wiórki drewna) oraz bardzo dekoracyjne fototapety o różnorodnej tematyce. Do szczególnych zastosowań – wzmocnienia powierzchni ścian i nadania jej faktury – wykorzystuje się tapety z włókna szklanego, przyklejane w trochę inny sposób niż wyroby dekoracyjne.

Cezary Jankowski

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 10/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 10/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".