Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dachy

Zmiana pokrycia dachowego związana jest najczęściej ze starzeniem się materiałów i stanowi duże przedsięwzięcie finansowe oraz organizacyjne. Remont dachu to doskonała okazja, aby dokonać różnego rodzaju przeróbek. Warto zatem rozważyć nawet te bardzo radykalne polegające na zmianie kształtu połaci oraz rodzaju jej pokrycia. Remont dachu to także doskonała okazja, aby go ocieplić i zaadaptować nie użytkowane dotąd poddasze na pomieszczenia mieszkalne.

Zmiana pokrycia dachowego związana jest najczęściej ze starzeniem się materiałów i stanowi duże przedsięwzięcie finansowe oraz organizacyjne. Remont dachu to doskonała okazja, aby dokonać różnego rodzaju przeróbek. Warto zatem rozważyć nawet te bardzo radykalne polegające na zmianie kształtu połaci oraz rodzaju jej pokrycia. Remont dachu to także doskonała okazja, aby go ocieplić i zaadaptować nie użytkowane dotąd poddasze na pomieszczenia mieszkalne.

 

Wykonanie remontu dachu musi być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem, w jakim stanie znajduje się ta część naszego domu.

Co i jak sprawdzić?

dachy_11_07_150 
 (fot. Blachprofil)

Sprawdzenie poszczególnych elementów dachu w przypadku poddasza nieużytkowego jest stosunkowo proste, gdyż wszystkie fragmenty konstrukcji są dostępne i nie przesłania ich ocieplenie oraz elementy ścienne. Pewne kłopoty mogą się pojawić w przypadku niskich ścianek kolankowych. Trudno bowiem wówczas stwierdzić w jakim stanie znajduje się dach w pobliżu okapów. Wzmożoną czujność powinien wzbudzać specyficzny zapach stęchlizny, który jest jednym z objawów występowania zagrzybienia.

Warto w takim przypadku zdecydować się na zerwanie pokrycia i wymianę zniszczonych elementów. Szczególną uwagę należy poświęcić konstrukcjom dachowym wznoszonym w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Nowe materiały i technologie, które pojawiły się wówczas na polskim rynku nie zawsze były stosowane zgodnie z wymogami, co po kilkunastu latach owocuje często poważnymi uszkodzeniami konstrukcji dachu. Warto pamiętać, że zawilgocony materiał ociepleniowy nie tylko staje się doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów, ale w poważnym stopniu traci swe właściwości termoizolacyjne.

To bardzo niekorzystne zjawisko może być jednak z powodzeniem wykorzystane podczas oceny stanu w jakim znajduje się dach. Wykonane podczas sezonu grzewczego (duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a otoczeniem) zdjęcia termowizyjne mogą ukazać w jakim stanie znajduje się materiał ociepleniowy. Występowanie na zdjęciach dużych powierzchni o zmniejszonej ciepłochronności wskazuje, iż termoizolacja jest prawdopodobnie zawilgocona, a to może być poważnym zagrożeniem dla konstrukcji całego dachu. Należy wówczas koniecznie wykonać tzw. odkrywkę, aby stwierdzić jakie niekorzystne zjawiska zachodzą w przestrzeni poddachowej.

 

Jeżeli destrukcyjne oddziaływanie wilgoci doprowadziło do uszkodzenia fragmentów konstrukcji nośnej, to pojawi się konieczność wymiany niektórych jej elementów. Remont więźby najlepiej jest wykonywać z dobrze dobranego budulca. Trzeba pamiętać, że drewno na elementy konstrukcyjne dachu powinno pochodzić wyłącznie z drzew iglastych o dobrym stopniu przesuszenia. Warto o tym pamiętać z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że drewno dosychające na dachu może powodować duże odkształcenia konstrukcji i tym samym poważne uszkodzenia.

Po drugie – wilgotne drewno ma znacznie mniejszą zdolność wchłaniania preparatów grzybobójczych oraz zmniejszających palność, a to z kolei osłabia trwałość więźby. Zdecydowanie najbezpieczniej jest zamawiać drewno konstrukcyjne już zaimpregnowane najlepiej metodą ciśnieniową, niż wykonywać prace zabezpieczające we własnym zakresie.

Marek Żelkowski

Pełny artykuł w PDF: Dachy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".