Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja wod-kan

Remont domu to dobra okazja do zmodernizowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto też o tym pomyśleć, kiedy powtarzają się awarie – na przykład przecieki – lub gdy instalacja zawodzi w inny sposób. Ale choć nowoczesne materiały instalacyjne umożliwiają samodzielne przeprowadzenie wielu robót, to wszystkie poważniejsze prace trzeba powierzyć fachowcom.

Remont domu to dobra okazja do zmodernizowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto też o tym pomyśleć, kiedy powtarzają się awarie – na przykład przecieki – lub gdy instalacja zawodzi w inny sposób. Ale choć nowoczesne materiały instalacyjne umożliwiają samodzielne przeprowadzenie wielu robót, to wszystkie poważniejsze prace trzeba powierzyć fachowcom.

 

Przed remontem sprawdź

Instalacja wodna

wod-kan_11_07_150 
 (fot. Wavin)
Jednym z sygnałów, że instalacja wymaga naprawy lub wymiany, może być znaczne zmniejszenie intensywności wypływu wody z baterii. Zanim jednak zabierzemy się do wymiany rur, sprawdźmy niżej omówione elementy i parametry instalacji.
 • Filtry na podłączeniach do baterii i perlatory na wylewkach. Mogły się w nich nagromadzić zanieczyszczenia i osady wapienne (kamień).

   

 • Filtry centralne zainstalowane na podłączeniach wody do budynku – do ich kontroli niezbędny będzie znający się na rzeczy hydraulik.

   

 • Przepustowość nagrzewnicy, filtrów i automatyki sterującej, jeśli w budynku zainstalowany jest przepływowy podgrzewacz wody, stanowiący niezależne urządzenie lub wbudowany w kocioł dwufunkcyjny. Uszkodzenia tej części instalacji powinien wykryć i naprawić instalator robiący coroczne przeglądy.

   

 • Ciśnienie na doprowadzeniu wody do budynku z sieci wodociągowej lub własnego ujęcia. Jeśli jest zbyt niskie może powodować spadek intensywności strumienia wypływającej wody. Dla planowania zmian ważny jest również wiek instalacji domowej. Jeśli układana była ponad dwadzieścia lat temu, to można się spodziewać znacznego zanieczyszczenia wnętrza rur; znacznie nadwyrężyć mogła je także korozja.

Instalacja kanalizacyjna

Niszczącemu działaniu korozji ulegają nie tylko rury wodociągowe, ale i kanalizacyjne, jeśli są wykonane z żeliwa. Charakterystycznym objawem zaawansowanej korozji jest powstawanie pod farbą pęcherzy; w ich miejscach prędzej czy później pojawiają się przecieki.
 • Miejscowe nieszczelności rur kanalizacyjnych dość łatwo można naprawić specjalnym kitem, ale z dużym prawdopodobieństwem w krótkim czasie przecieki pojawią się w innym miejscu.
 • Powtarzająca się niedrożność rur kanalizacyjnych dotyczy zwłaszcza takich odcinków, które zostały ułożone z niedostatecznym spadkiem. W takim wypadku warto wymienić całą instalację, układając ją z wymaganym spadkiem, a nie tylko niedrożny odcinek, inaczej niedrożności mogą się z czasem pojawić również w wymienionych rurach na skutek przemieszczania się osadów ze starych odcinków rur.

   

  Całą instalację kanalizacyjną trzeba układać z zachowaniem spadku, jednakowego na całej długości. Spadek zapewnia samooczyszczanie się przewodu. Jeśli jest za mały – ścieki źle spływają, jeśli za duży – w instalacji powstają szumy i szybciej niszczą się przewody. Przewód średnicy 100 mm powinien być ułożony ze spadkiem co najmniej 2%.

Cezary Jankowski, Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Instalacja wod-kan

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".