Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony, alarmy, drzwi

Przy okazji remontu elektryki warto pomyśleć o wymianie wysłużonego domofonu na nowoczesny wideofon i uzbrojenie domu w system alarmowy. By w 100% poczuć się bezpiecznie we własnym domu, warto również wymienić drzwi wejściowe na bezpieczne, bo antywłamaniowe.

Przy okazji remontu elektryki warto pomyśleć o wymianie wysłużonego domofonu na nowoczesny wideofon i uzbrojenie domu w system alarmowy. By w 100% poczuć się bezpiecznie we własnym domu, warto również wymienić drzwi wejściowe na bezpieczne, bo antywłamaniowe.

Domofony i wideofony

domofony_11_07_150 
 (fot. Tbes)

O założeniu instalacji domofonowej najlepiej pomyśleć przy remoncie innych instalacji, szczególnie elektrycznej, ale przed takimi pracami wykończeniowymi jak remont ścian, elewacji, ogrodzenia itd. Jeśli furtka znajduje się cztery metry od domu i jest doskonale widoczna z kilku okien, wystarczy najprostszy domofon. Podnosi on bezpieczeństwo domu i poprawia komfort jego użytkowania. Jest to urządzenie bardzo proste, a składa się z zamontowanego w domu unifonu (jednego lub kilku) czyli głośnika ze słuchawką oraz zamontowanego przy furtce bramofonu, czyli kasety rozmównej. Jeśli budynek jest rozłożysty i trudno dobiec na czas do aparatu w holu, wówczas warto zainstalować kilka słuchawek.

 

Możemy kupić bramofon z daszkiem chroniącym kasetę rozmówną przed deszczem lub domofon, w którym panel wejściowy zabezpieczony jest przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych poprzez anodowanie aluminium. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie skrzynki pocztowej z panelem wejściowym domofonu, czyli zamknięcie w jednej obudowie dwóch funkcji.

 

Jeśli dom jest usytuowany w głębi działki, a widoczność ograniczają drzewa – zdecydowanie lepiej sprawdzi się wideofon, z kamerą pokazującą kto stoi przy furtce. Urządzenie takie można kupić w wersji analogowej, lub cyfrowej. Montuje się je natynkowo lub podtynkowo najczęściej na słupku ogrodzeniowym, przy furtce. Dodatkowe funkcje urządzenia to np. sterowanie zewnętrznym oświetleniem, otwieranie wejścia za pomocą kodu oraz możliwość zintegrowania z instalacją inteligentną.

Domofon może służyć również do komunikacji wewnątrz domu, np. między piętrami lub pomieszczeniami. Najprostsze urządzenia tzw. simplex umożliwiają rozmowę naprzemienną, nowoczesne – duplex jednoczesną. Większość domofonów ma klawiatury sensorowe (dotykowe). Zaawansowane wideofony mogą również zapisywać obraz, co pozwala na sprawdzenie, co się działo przy furtce, podczas nieobecności domowników. Znajdziemy też urządzenia do zadań specjalnych: np. starszym osobom można zamiast słuchawki kupić zestaw głośnomówiący.

Przewodowe czy radiowe?

Przy remoncie generalnym – szczególnie jeżeli remontujemy również elewację i ogrodzenie – dobrym rozwiązaniem jest domofon przewodowy. Najprostsze urządzenia możemy kupić już za 200-300 zł. Jednak instalację wewnętrzną trzeba ułożyć w bruzdach pod tynkiem (podczas układania należy zachować odpowiednie odległości od pozostałych instalacji), lub prowadzić po powierzchni ścian. Zewnętrzne kable techniczne układa się w ziemi na głębokości 20-80 cm. Czyli może się zdarzyć, że cena urządzenia będzie niska, za to stopień ingerencji w budynek dość wyraźny. Domofony i wideofony powinien zakładać fachowiec, najlepiej autoryzowany przez producenta.

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Domofony, alarmy, drzwi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".