Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja inteligenta

Planując remont domu, warto rozważyć założenie instalacji inteligentnej. Dzięki rozwojowi systemów automatyki budynków takie instalacje stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze.

Planując remont domu, warto rozważyć założenie instalacji inteligentnej. Dzięki rozwojowi systemów automatyki budynków takie instalacje stają się z każdym rokiem coraz powszechniejsze.

 

inteligentna_11_07_150 
 (fot. IRA)

Największą korzyścią z inteligentnych instalacji – w porównaniu z klasycznymi – jest komfort korzystania z energii elektrycznej. Wprawdzie komfort ten kosztuje – bo inwestycyjnie instalacja taka może być kilkakrotnie droższa od zwykłej – ale nie zniechęcajmy się zbyt szybko. Koszty instalacji inteligentnych z dnia na dzień spadają, a rosnące zapotrzebowanie naszych domów na energię sprawia, że coraz cenniejsze są sposoby na jej oszczędzanie. A instalacja inteligentna jest takim sposobem.

Inteligentna instalacja – co to właściwie jest?

Jest to system sterowania i nadzoru nad klasyczną instalacją zasilaną z sieci elektroenergetycznej. Inaczej mówiąc, jest to zespół urządzeń, które – włączane przez nas lub włączające się automatycznie – sterują zasilaniem odbiorników w domu. Mogą to być:
  • sensory (pobierające dane do systemu);
  • aktory (wykonujące operacje przełączeń i zmiany mocy);
  • urządzenia komunikacyjne.
Mogą one odłączać lub załączać napięcie do wspomnianych odbiorników, ale także zmieniać wartość napięcia zasilającego, a co za tym idzie – zmieniać wartość mocy, z jaką urządzenie pracuje, na przykład zmieniać natężenie światła lub moc ogrzewania pomieszczeń.

Zalety

Instalacje inteligentne mogą pełnić bardzo różne funkcje. Wyobraźmy sobie, że jadąc do domu letniskowego wysyłamy sms-a, którego odbiera w nim taka właśnie instalacja. Zaraz potem zaczyna się podgrzewać woda w basenie, włączają się wentylatory, żeby odświeżyć w domu powietrze, temperatura powietrza w pomieszczeniach podnosi się lub spada do wartości, w jakiej czujemy się najlepiej. To nie jest science fiction – takie rzeczy dzieją w naszym sąsiedztwie!

 

Oprócz komfortu na co dzień instalacje inteligentne mogą przynosić wymierne korzyści. Podstawową jest oszczędność energii: podłączone do takiej instalacji urządzenia grzewcze można tak zaprogramować, aby w czasie nieobecności domowników utrzymywały temperaturę na niższym poziomie niż zwykle. Innym przykładem może być kontrola nad wentylatorami za pomocą tzw. stacji pogodowej, która steruje wentylacją w zależności od szybkości wiatru.

 

Druga ważna korzyść to zwiększone bezpieczeństwo. Jeśli zdecydujemy się podłączyć naszą instalację do komputera na stałe połączonego z Internetem, będziemy mogli sprawdzać, czy wychodząc z domu nie zapomnieliśmy wyłączyć żelazka czy oświetlenia. Jeśli okaże się, że o czymś zapomnieliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby błąd zdalnie naprawić. Takie rozwiązanie pozwala, np. w czasie wakacji włączyć (za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej) telewizor lub oświetlenie tak, aby zniechęcić potencjalnych złodziei.

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Instalacja inteligentne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".