Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi

Remont podłogi może mieć różny zakres – od przyklejenia nowego parkietu po ułożenie ogrzewania podłogowego pod nową posadzką. Odnowione pomieszczenie można będzie użytkować już po kilku dniach albo dopiero po kilku tygodniach.

Remont podłogi może mieć różny zakres – od przyklejenia nowego parkietu po ułożenie ogrzewania podłogowego pod nową posadzką. Odnowione pomieszczenie można będzie użytkować już po kilku dniach albo dopiero po kilku tygodniach.

Remont posadzki w salonie

podlogi_11_07_150 
 (fot. Tarkett)
Choć trwałość drewnianych posadzek jest obliczona na kilkadziesiąt lat, to nawet w sypialni czy salonie może dojść do takiego zniszczenia parkietu lub desek, że będą wymagały wymiany. Jeśli podłoga została zalana i deszczułki parkietu odspoiły się lub jeśli parkietu nie można już odnawiać przez szlifowanie i ponowne lakierowanie czy woskowanie, czas pomyśleć o wymianie.

Wymieniamy parkiet... na nowy

W starszych domach, w których parkiet był ułożony na lepiku, mamy do wyboru dwie technologie przygotowania podłoża pod nowy parkiet: z częściowym usuwaniem lepiku i z użyciem specjalnego preparatu. Z częściowym usuwaniem lepiku. Do z grubsza oczyszczonego z lepiku podłoża przykleja się cienkie płyty OSB, które utworzą równe podłoże pod nowy parkiet. Bez usuwania lepiku. Podłoże z pozostałościami lepiku gruntuje się specjalnym preparatem rozcieńczonym z wodą w zalecanych proporcjach.

Preparat gruntujący wciera się intensywnie szczotką i natychmiast posypuje suchą zaprawą z odpowiednimi modyfikatorami. W wyniku mieszania powstaje warstwa podkładu grubości 2-3 mm, który – pozostawiony do wyschnięcia na 8- 10 godzin – stanowi podłoże pod kolejne warstwy podłogi. Na tak przygotowanym podłożu układa się cementową wylewkę samopoziomującą grubości do 8 mm, do której po kilku dniach można przyklejać parkiet. Podczas klejenia parkietu należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych szerokości minimum 10 mm przy ścianach i słupach. Po ułożeniu parkietu całość się szlifuje, odkurza i przymocowuje listwy przypodłogowe, a następnie woskuje lub lakieruje.

...na płytki ceramiczne lub gres

Parkiet w przedpokoju możemy zastąpić płytkami gresowymi. W takiej sytuacji parkiet trzeba zerwać, podłoże oczyścić z lepiku (lub kleju), a następnie zagruntować odpowiednim preparatem. Na tak przygotowanym podłożu można układać płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne. Do klejenia należy użyć odpowiedniej zaprawy klejącej.

Aleksander Rembisz

Pełny artykuł w PDF: Podłogi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".