Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi

Remont podłogi może mieć różny zakres – od przyklejenia nowego parkietu po ułożenie ogrzewania podłogowego pod nową posadzką. Odnowione pomieszczenie można będzie użytkować już po kilku dniach albo dopiero po kilku tygodniach.

Remont podłogi może mieć różny zakres – od przyklejenia nowego parkietu po ułożenie ogrzewania podłogowego pod nową posadzką. Odnowione pomieszczenie można będzie użytkować już po kilku dniach albo dopiero po kilku tygodniach.

Remont posadzki w salonie

podlogi_11_07_150 
 (fot. Tarkett)
Choć trwałość drewnianych posadzek jest obliczona na kilkadziesiąt lat, to nawet w sypialni czy salonie może dojść do takiego zniszczenia parkietu lub desek, że będą wymagały wymiany. Jeśli podłoga została zalana i deszczułki parkietu odspoiły się lub jeśli parkietu nie można już odnawiać przez szlifowanie i ponowne lakierowanie czy woskowanie, czas pomyśleć o wymianie.

Wymieniamy parkiet... na nowy

W starszych domach, w których parkiet był ułożony na lepiku, mamy do wyboru dwie technologie przygotowania podłoża pod nowy parkiet: z częściowym usuwaniem lepiku i z użyciem specjalnego preparatu. Z częściowym usuwaniem lepiku. Do z grubsza oczyszczonego z lepiku podłoża przykleja się cienkie płyty OSB, które utworzą równe podłoże pod nowy parkiet. Bez usuwania lepiku. Podłoże z pozostałościami lepiku gruntuje się specjalnym preparatem rozcieńczonym z wodą w zalecanych proporcjach.

Preparat gruntujący wciera się intensywnie szczotką i natychmiast posypuje suchą zaprawą z odpowiednimi modyfikatorami. W wyniku mieszania powstaje warstwa podkładu grubości 2-3 mm, który – pozostawiony do wyschnięcia na 8- 10 godzin – stanowi podłoże pod kolejne warstwy podłogi. Na tak przygotowanym podłożu układa się cementową wylewkę samopoziomującą grubości do 8 mm, do której po kilku dniach można przyklejać parkiet. Podczas klejenia parkietu należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych szerokości minimum 10 mm przy ścianach i słupach. Po ułożeniu parkietu całość się szlifuje, odkurza i przymocowuje listwy przypodłogowe, a następnie woskuje lub lakieruje.

...na płytki ceramiczne lub gres

Parkiet w przedpokoju możemy zastąpić płytkami gresowymi. W takiej sytuacji parkiet trzeba zerwać, podłoże oczyścić z lepiku (lub kleju), a następnie zagruntować odpowiednim preparatem. Na tak przygotowanym podłożu można układać płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne. Do klejenia należy użyć odpowiedniej zaprawy klejącej.

Aleksander Rembisz

Pełny artykuł w PDF: Podłogi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".