Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2007

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogród zimowy

Obcowanie z naturą sprzyja zdrowiu, pomaga odzyskać spokój i uprzyjemnia odpoczynek po pracy. Korzystać z jej uroków można nawet w deszczową, wietrzną czy mroźną pogodę, jeśli przy domu zbuduje się ogród zimowy.

Obcowanie z naturą sprzyja zdrowiu, pomaga odzyskać spokój i uprzyjemnia odpoczynek po pracy. Korzystać z jej uroków można nawet w deszczową, wietrzną czy mroźną pogodę, jeśli przy domu zbuduje się ogród zimowy.

zimowy_11_07_150 
 (fot. Reynaers)

Powiedzmy otwarcie: zbudować drogi ogród zimowy nie jest trudno. Ale zbudować go tak, by odpowiadał naszym potrzebom i nie kosztował zbyt wiele – to już jest sztuka. Taka inwestycja wymaga zatem szczególnej rozwagi, aby pożytki były warte wydatków. O konstrukcji ogrodu przesądza to, jak chcielibyśmy z niego korzystać – cały rok czy tylko sezonowo.

Następną ważną decyzją jest lokalizacja, której wybór określają z jednej strony zalecenia architektoniczne, z drugiej – ograniczenia wynikające z kształtu i wymiarów budynku oraz działki. Najprzyjemniejsze decyzje, czyli dobór roślin to już niemal deser. Najistotniejszą kwestią w tej sprawie będzie decyzja o tym, czy uprawę poprowadzimy w gruncie czy w pojemnikach.

Wybór miejsca

Oranżeria dobudowana do bocznej ściany budynku urozmaici i poprawi wygląd tej – zazwyczaj skromnej architektonicznie – części domu. Równie dobre, także pod względem konstrukcyjnym, jest dostawienie ogrodu do budynku na rzucie liter „L” lub „C”, kiedy to można wykorzystać dwie istniejące ściany murowane. Najbardziej jednak polecanym przez architektów miejscem na oranżerię jest elewacja ogrodowa – wówczas ogrody tworzą harmonijną całość – ogród zimowy łączy część mieszkalną z otoczeniem.

 

Wybierając miejsce na oranżerię, należy uwzględnić inny jeszcze element architektoniczny, tj. orientację względem stron świata, ważną zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na hodowli roślin o konkretnych wymaganiach, a także jeśli ogród zimowy ma przyczyniać się do oszczędzania energii zużywanej do ogrzewania budynku.

 

Ogród od strony wschodniej zapewnia korzystne warunki rozwoju roślinom oraz optimum korzyści – właścicielom. Rankiem pomieszczenie jest rozświetlone, lecz nie przesadnie nagrzane, po południu panuje tu umiarkowana temperatura i kojące światło, jest to więc idealne miejsce do relaksu.

 

Ogród zachodni dobrze sprawdza się jako „zimowisko” dla roślin. W letnie popołudnia tak zorientowane pomieszczenie trzeba będzie intensywnie wietrzyć i zacieniać jego wnętrze ze względu na duże nasłonecznienie.

 

Strona północna jest chłodna, dlatego ogród nie wymaga zacienienia. Można w nim przechowywać rośliny, które do zimowego spoczynku potrzebują mało światła. W letnie dni ogród może z powodzeniem służyć mieszkańcom za jadalnię, gabinet czy atelier. W miesiącach ciepłych jest to przyjemna i chłodna oaza, jednak zimą jej ogrzewanie pochłania ogromne koszty – znacznie większe w stosunku do oranżerii zlokalizowanych przy innych ścianach budynku.

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Ogród zimowy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2007
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2007

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".