Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony i wideodomofony

Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.

Domofony i wideodomofony
 (fot. ADD (BPT))
Podczas modernizacji wszystkich domowych instalacji warto również unowocześnić istniejącą instalację domofonową lub gdy dom nie jest w nią wyposażony – zamontować nowy system najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom.

 

Starą ins­talację najlepiej zastąpić nową przewodową (będzie to wiązało się z kuciem ścian i prowadzeniem nowych przewodów) lub zdecydować się na system sterowany radiowo (nie wymagający prowadzenia przewodów).

 

Domofony to najprostsze i najbardziej popularne urządzenia chroniące wejście do domu. Zazwyczaj montuje się je przy furtce lub bramie, a w systemach bardziej rozbudowanych – także przy drzwiach budynku.

 

Tradycyjnie domofon i wideodomofon umożliwiają kontakt głosowy z osobą stojącą przy furtce, a także zdalne jej otworzenie – dzięki temu nie musimy wychodzić na dwór, żeby wpuścić gościa. Bardziej rozbudowane systemy mają inne użyteczne funkcje, a same urządzenia są bardziej funkcjonalne i ładniejsze niż kiedyś.

Domofon kontra wideodomofon

Domofon umożliwia jedynie komunikację głosem. Gdy furtka jest dobrze widoczna z okien domu, takie urządzenie w zupełności wystarczy, by mieszkańcy mogli kontrolować sytuację przy wejściu i czuli się bezpiecznie.

 

Jeżeli jednak wejście na posesję jest znacznie oddalone od okien, zasłonięte przez rośliny lub jeśli po prostu wolimy widzieć, kto stoi przy furtce, a nie tylko go słyszeć, wtedy warto zamontować wideodomofon. Wideodomofon (zwany także wideofonem) zapewnia natomiast możliwość oglądania tego, co się dzieje przy furtce i kto przy niej stoi. Ma ponadto dużo więcej funkcji dodatkowych, ułatwiających życie mieszkańcom i jeden minus – jest droższy od domofonu.

 

Zasada działania obydwu urządzeń polega na komunikowaniu się ze sobą dwóch aparatów – jednego w domu, drugiego przy furtce lub bramie. Aparat wewnętrzny, wyposażony zazwyczaj w słuchawkę do rozmów z gośćmi, nazywany jest unifonem lub wideounifonem. W furtce zamontowany jest zaczep elektromagnetyczny, który otwiera ją, gdy zwolnimy go przyciskiem umieszczonym w unifonie.

 

Na zewnątrz montowany jest aparat zawierający przycisk dzwonka, głośnik, mikrofon, a w wideofonie – kamerę.

 

Najtańsze urządzenia działają w tzw. systemie simplex – gdy słuchamy, co mówi osoba stojąca przy bramie, ona nas nie słyszy. Wygodniejsze w obsłudze są urządzenia w systemie duplex, umożliwiające prowadzenie, tak jak w telefonie, normalnej rozmowy.

Aparat wewnętrzny, czyli słuchawka z przyciskiem i ewentualnie monitorem

W zestawie domofonowym nazywa się unifonem, w zestawie wideodomofonowym – wideounifonem. Instaluje się go wewnątrz domu – zazwyczaj na ścianie. Wyposażony jest w słuchawkę do kontaktowania się z osobą stojącą przy wejściu oraz przycisk do otwierania furtki lub bramy; po naciśnięciu przycisku zwalnia się zaczep elektrozamka, na który są zamknięte.

 

Miejsce montażu. Unifon warto zamontować w takim miejscu, żeby przez czas rozmowy można było obserwować, co się dzieje przy wejściu na teren posesji. Nie musi być zawieszony na ścianie – dostępne są modele, które można ustawić na biurku, szafce czy półce. W przypadku wideounifonu nie jest ważne miejsce montażu, gdyż i tak na monitorze widzimy, co dzieje się przy wejściu.

 

Połączenie z telefonem. Niektóre modele mogą łączyć funkcje unifonu/wideounifonu i telefonu: standardowo wyglądający telefon zamienia się w unifon, gdy ktoś przyjdzie w odwiedziny i zadzwoni, stojąc przy furtce, a my możemy zawiesić na chwilę połączenie telefoniczne i powrócić do niego po wpuszczeniu gościa do domu. Działa to także w drugą stronę – możemy zawiesić konwersację z osobą stojącą przy furtce po to, by odebrać połączenie telefoniczne.

 

Aparat głośnomówiący. Do takiego urządzenia nie trzeba używać słuchawki. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: 1) wymagające wciskania przycisku przez cały czas rozmowy (co w praktyce może okazać się niewygodne) lub
2) uruchamiane przez jednorazowe naciś­nięcie przycisku; po upływie określonego czasu urządzenie samo przerwie kontakt.

 

Chociaż trzymanie wciśniętego przycis­­ku może być kłopotliwe, zabezpiecza przed pozostawieniem włączonego urządzenia po skończonej rozmowie lub przed przypadkowym uruchomieniem go, wskutek czego przy furtce byłoby słychać, co dzieje się w domu. Dostępne są urządzenia, w których możemy przełączać między tymi trybami pracy.

 

Oświetlenie. Aparat może być wyposażony w przycisk do włączania oświetlenia albo optyczną lub akustyczną sygnalizację otwarcia drzwi albo furtki: zapobiega to zostawianiu niedomkniętej furtki lub drzwi.

 

Monika Czeczotek

Pełny artykuł w PDF: Domofony i wideodomofony

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".