Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony i wideodomofony

Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.

Domofony i wideodomofony
 (fot. ADD (BPT))
Podczas modernizacji wszystkich domowych instalacji warto również unowocześnić istniejącą instalację domofonową lub gdy dom nie jest w nią wyposażony – zamontować nowy system najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom.

 

Starą ins­talację najlepiej zastąpić nową przewodową (będzie to wiązało się z kuciem ścian i prowadzeniem nowych przewodów) lub zdecydować się na system sterowany radiowo (nie wymagający prowadzenia przewodów).

 

Domofony to najprostsze i najbardziej popularne urządzenia chroniące wejście do domu. Zazwyczaj montuje się je przy furtce lub bramie, a w systemach bardziej rozbudowanych – także przy drzwiach budynku.

 

Tradycyjnie domofon i wideodomofon umożliwiają kontakt głosowy z osobą stojącą przy furtce, a także zdalne jej otworzenie – dzięki temu nie musimy wychodzić na dwór, żeby wpuścić gościa. Bardziej rozbudowane systemy mają inne użyteczne funkcje, a same urządzenia są bardziej funkcjonalne i ładniejsze niż kiedyś.

Domofon kontra wideodomofon

Domofon umożliwia jedynie komunikację głosem. Gdy furtka jest dobrze widoczna z okien domu, takie urządzenie w zupełności wystarczy, by mieszkańcy mogli kontrolować sytuację przy wejściu i czuli się bezpiecznie.

 

Jeżeli jednak wejście na posesję jest znacznie oddalone od okien, zasłonięte przez rośliny lub jeśli po prostu wolimy widzieć, kto stoi przy furtce, a nie tylko go słyszeć, wtedy warto zamontować wideodomofon. Wideodomofon (zwany także wideofonem) zapewnia natomiast możliwość oglądania tego, co się dzieje przy furtce i kto przy niej stoi. Ma ponadto dużo więcej funkcji dodatkowych, ułatwiających życie mieszkańcom i jeden minus – jest droższy od domofonu.

 

Zasada działania obydwu urządzeń polega na komunikowaniu się ze sobą dwóch aparatów – jednego w domu, drugiego przy furtce lub bramie. Aparat wewnętrzny, wyposażony zazwyczaj w słuchawkę do rozmów z gośćmi, nazywany jest unifonem lub wideounifonem. W furtce zamontowany jest zaczep elektromagnetyczny, który otwiera ją, gdy zwolnimy go przyciskiem umieszczonym w unifonie.

 

Na zewnątrz montowany jest aparat zawierający przycisk dzwonka, głośnik, mikrofon, a w wideofonie – kamerę.

 

Najtańsze urządzenia działają w tzw. systemie simplex – gdy słuchamy, co mówi osoba stojąca przy bramie, ona nas nie słyszy. Wygodniejsze w obsłudze są urządzenia w systemie duplex, umożliwiające prowadzenie, tak jak w telefonie, normalnej rozmowy.

Aparat wewnętrzny, czyli słuchawka z przyciskiem i ewentualnie monitorem

W zestawie domofonowym nazywa się unifonem, w zestawie wideodomofonowym – wideounifonem. Instaluje się go wewnątrz domu – zazwyczaj na ścianie. Wyposażony jest w słuchawkę do kontaktowania się z osobą stojącą przy wejściu oraz przycisk do otwierania furtki lub bramy; po naciśnięciu przycisku zwalnia się zaczep elektrozamka, na który są zamknięte.

 

Miejsce montażu. Unifon warto zamontować w takim miejscu, żeby przez czas rozmowy można było obserwować, co się dzieje przy wejściu na teren posesji. Nie musi być zawieszony na ścianie – dostępne są modele, które można ustawić na biurku, szafce czy półce. W przypadku wideounifonu nie jest ważne miejsce montażu, gdyż i tak na monitorze widzimy, co dzieje się przy wejściu.

 

Połączenie z telefonem. Niektóre modele mogą łączyć funkcje unifonu/wideounifonu i telefonu: standardowo wyglądający telefon zamienia się w unifon, gdy ktoś przyjdzie w odwiedziny i zadzwoni, stojąc przy furtce, a my możemy zawiesić na chwilę połączenie telefoniczne i powrócić do niego po wpuszczeniu gościa do domu. Działa to także w drugą stronę – możemy zawiesić konwersację z osobą stojącą przy furtce po to, by odebrać połączenie telefoniczne.

 

Aparat głośnomówiący. Do takiego urządzenia nie trzeba używać słuchawki. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: 1) wymagające wciskania przycisku przez cały czas rozmowy (co w praktyce może okazać się niewygodne) lub
2) uruchamiane przez jednorazowe naciś­nięcie przycisku; po upływie określonego czasu urządzenie samo przerwie kontakt.

 

Chociaż trzymanie wciśniętego przycis­­ku może być kłopotliwe, zabezpiecza przed pozostawieniem włączonego urządzenia po skończonej rozmowie lub przed przypadkowym uruchomieniem go, wskutek czego przy furtce byłoby słychać, co dzieje się w domu. Dostępne są urządzenia, w których możemy przełączać między tymi trybami pracy.

 

Oświetlenie. Aparat może być wyposażony w przycisk do włączania oświetlenia albo optyczną lub akustyczną sygnalizację otwarcia drzwi albo furtki: zapobiega to zostawianiu niedomkniętej furtki lub drzwi.

 

Monika Czeczotek

Pełny artykuł w PDF: Domofony i wideodomofony

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".