Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien i drzwi

Z wymianą okien i drzwi zewnętrznych lepiej nie czekać do zimy, bo prace montażowe można prowadzić w temperaturze nie niższej niż –10°C. Zatem to ostatnie chwile na wymianę stolarki!

Wymiana okien i drzwi
(fot. Invado)
Jeśli oprócz wstawiania okien oraz drzwi zewnętrznych i wewnętrznych w domu planowane są inne prace remontowe, trzeba je zorganizować tak, by nie spowodowały zawilgocenia nowej stolarki.

Okna

Wymianę okien powinno się skoordynować z innymi pracami remontowymi:
  • drewniane można wstawiać dopiero po zakończeniu wszelkich prac mokrych wewnątrz budynku, takich jak tynkowanie ścian czy betonowanie podłóg. Narażenie stolarki drewnianej na zawilgocenie może spowodować paczenie się drewna. Jedynie glify wykańcza się po osadzeniu okien, ale zawilgocenie spowodowane tynkowaniem tak niewielkich powierzchni nie jest groźne.

     

  • z PVC można montować w dowolnym momencie remontu, gdyż nie są one wrażliwe na podwyższoną wilgotność powietrza.
Może wystarczy naprawa?

 

Jeśli okna niewłaściwie funkcjonują lub nieestetycznie wyglądają, można próbować je naprawić.

 

Skrzydło ciężko się otwiera i zamyka. Jeśli skrzydło ociera się podczas otwierania, można je podnieść przez wyregulowanie zawiasów. Jeśli zawiasy nie są regulowane, można spróbować dokręcić zawias górny lub – w ostateczności – podnieść położenie skrzydła podkładkami. W tym celu trzeba zdjąć skrzydło z zawiasów, a jeśli to się nie udaje – użyć preparatu do smarowania (np. WD-40). Po zdjęciu skrzydła na trzpień zawiasu nałożyć podkładkę i zamocować skrzydło z powrotem.

 

Farba na ramiakach łuszczy się i odpada. Starą farbę trzeba usunąć opalarką lub specjalnymi środkami chemicznymi (np. Scansol), które rozmiękczają stare powłoki i ułatwią przez to ich zeskrobanie. Czasem zabieg trzeba powtórzyć kilkakrotnie. Przed kolejnym zastosowaniem preparatu ramy trzeba przetrzeć papierem ściernym. Gdy drewno jest już czyste, można je zaimpregnować lub/i pomalować farbami akrylowymi: należy to zrobić przynajmniej dwukrotnie. Najwygodniej ramy malować małym wałkiem dopasowanym do szerokości ramy, a jej krawędzie – wąskim pędzelkiem.
Uwaga! Przed czyszczeniem i malowaniem ramiaków szyby i okucia należy zabezpieczyć taśmą.

 

Okna są nieszczelne. Do uszczelnienia można użyć samoprzylepnych uszczelek (trwałość jeden sezon) lub trwalszych od nich uszczelek przylgowych, które umieszcza się w rowku wyciętym w zewnętrznej krawędzi ramiaka okiennego.

 

Nowe okna – nowy podział?

 

Okna zalicza się do podstawowych elementów architektury budynku, dlatego ich kształt i podział są tak ważne. Powierzchnia okna może być podzielona na różną liczbę skrzydeł, a także na mniejsze części – słupkiem (pionowo) i ślemieniem (poziomo), te z kolei na jeszcze mniejsze – szprosami. Im więcej podziałów, tym mniej światła przedostaje się do wewnątrz. Dlatego podział okna na skrzydła i skrzydeł na mniejsze elementy powinien uwzględniać przeznaczenie i układ pomieszczeń.

 

W salonach i gabinetach zapotrzebowanie na światło dzienne jest bardzo duże. Najlepiej zapewnić jego dopływ przez jak najdłuższą część dnia. Pomieszczenia te powinny zatem znajdować się od strony zachodniej i południowej. Aby korzystać w 100% ze światła, które dostępne jest przy takim zorientowaniu na strony świata, należy w tych miejscach montować okna o jak największej powierzchni przeszklenia. Czyli okna bez podziałów – jednoskrzydłowe bez szprosów.

 

W sypialniach, kuchniach i holach intensywne świat- ło dzienne nie jest konieczne, dlatego tu można pozwolić sobie na większą swobodę w wyborze okien. Pamiętajmy jednak, że jeśli okna pomieszczeń o różnym zapotrzebowaniu na światło sąsiadują ze sobą, trzeba dopasować je także do siebie nawzajem.

 

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Wymiana okien i drzwi

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".