Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana bramy garażowej

Dawniej wymiana bramy garażowej, sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy większy wybór i większe możliwości, a więc zadanie nie jest już tak proste. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najwygodniejsze rozwiązanie? Oto nasze podpowiedzi.

Wymiana bramy garażowej
(fot. Hörmann)
Według danych sprzedawców bram garażowych, z którymi rozmawiała nasza redakcja, aż 90% klientów kupuje bramy segmentowe górne, a tylko 10% wybiera pozostałe rozwiązania: bramy uchylne, rolowane oraz rozwieralne. Powodzenie tych najpopularniejszych tłumaczy się korzystną relacją ceny do funkcjonalności: są bezdyskusyjnie wygodniejsze od uchylnych i rozwieralnych, a znacznie tańsze od rolowanych, choć równie jak one wygodne w użytkowaniu.

 

Od czego zależy, czy wybraną bramę można będzie zamontować w garażu? Na to pytanie pomoże odpowiedzieć ekipa ze sklepu, w którym zdecydowaliśmy się ją kupić: przyjedzie na miejsce, wymierzy otwór i sprawdzi, czy jest właściwie przystosowany do montażu konkretnej bramy, w razie potrzeby poinformuje, co zmienić albo pomoże dobrać bramę bardziej odpowiednią.

Segmentowe

Funkcjonalne i stosunkowo niedrogie, doceniane są zwłaszcza przez właścicieli garaży z krótkimi, niewygodnymi podjazdami. Zgodnie z nazwą bramy są zbudowane z segmentów połączonych zawiasami i poruszających się po rolkach umieszczonych w prowadnicy. Najczęściej jest to ruch w górę i dół, ale są też bramy poruszające się w bok – na ścianę garażu, choć takie są zdecydowanie trudniej dostępne w sprzedaży.

 

Bramy segmentowe montuje się za otworem wjazdowym – po wykończeniu garażu, otynkowaniu ścian i ułożeniu posadzki. Standardowe wymiary bram segmentowych to:
  • szerokość: 2–5,5 m;
  • wysokość: 1,9–3 m.
Koszt bram segmentowych to 2000–7000 zł .

Uchylne

Bramy te sprawdzają się w domach o dość długich podjazdach, nieodpowiednie zatem są do garaży sąsiadujących bezpośrednio z ulicą, bo na otwarcie skrzydła potrzeba minimum 50 cm (a zaleca się zostawiać nawet 100 cm). Bramę uchylną można zamontować dwojako:
  • w świetle otworu wjazdowego – wówczas po otwarciu brama zmniejsza wysokość garażu mniej więcej o 20 cm;
  • za otworem wjazdowym – co oszczędza 10 cm szerokości i 5 cm wysokości wjazdu w porównaniu z poprzednim sposobem.
Bramę wstawia się do garażu z wykończonymi ścianami, ale jeśli ma być usytuowana w świetle otworu, nie należy przed montażem tynkować ościeża otworu wjazdowego. W tym przypadku bramę trzeba okryć folią, aby podczas wykonywania późniejszych prac mokrych jej nie zabrudzić. Montaż bramy uchylnej powinien być przeprowadzony przed ułożeniem posadzek, ponieważ próg bramy powinien być zabetonowany wewnątrz pomieszczenia. Standardowe wymiary bram uchylnych to:
  • szerokość: maksimum 3 m;
  • wysokość: 2,3 m.
Koszty bram uchylnych to 900–1600 zł .

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Wymiana bramy garażowej

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".