Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Docieplenie ścian zewnętrznych

Ogrzewanie coraz droższe... Może opłaciłoby się docieplić ściany? Tego nie należy zgadywać. Audyt energetyczny wykaże, czy warto.

Docieplenie ścian zewnętrznych
(fot. Archiwum BD)
Ocieplenie domu to spory wydatek, ale dzięki niemu można wiele zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zanim jednak zabierzemy się do takiej inwestycji, trzeba sprawdzić, czy termomodernizację warto rozpoczynać od ścian. Ciepło, zwłaszcza w starszych domach, ucieka nie tylko przez ściany, ale też przez nieszczelne okna, nieocieploną podłogę na gruncie i strop poddasza lub dach oraz – i to w znacznym stopniu – przez wentylację.

 

Jest także niepotrzebnie zużywane, jeśli instalacja grzewcza nie ma automatycznego sterowania. Dla zmniejszenia kosztów ogrzewania starszego budynku trzeba więc zwykle zmodernizować również instalację grzewczą i wentylację, czyli przeprowadzić termomodernizację domu. Nie jest to tania inwestycja: jeśli dom ma powierzchnię 150 m², może ona kosztować nawet 100 tys. zł.

 

Jeśli wydatek na kompleksową termomodernizację przekracza nasze możliwości, warto poprosić audytora energetycznego o przeprowadzenie analizy, która wykaże, jaki element budynku jest przyczyną największych strat, a więc w co zainwestować w pierwszej kolejności. Z takiej analizy może wyniknąć, że takim elementem nie są ściany, lecz np. nieocieplony strop poddasza lub nieszczelne okna. Audytor, wziąwszy za punkt wyjścia realne oszczędności, jakie można uzyskać dzięki kolejnym inwestycjom, może też wskazać, jaka powinna być ich kolejność. Dzięki audytowi będziemy wiedzieli, o ile zmniejszą się nasze rachunki za ogrzewanie i po ilu latach termomodernizacja się zwróci.

 

Kontakt z audytorem energetycznym można nawiązać przez:

  • Krajową Agencję Poszanowanie Energii (www.kape.gov.pl)
  • Zakład Automatyki Energetycznej (www.zae.org.pl).
Koszt audytu energetycznego domu jednorodzinnego wynosi około tysiąca złotych.

 

Podsumowując: ściany warto ocieplać w pierwszej kolejności, jeśli celowość tego potwierdzi audyt energetyczny budynku. Trzeba jednak pamiętać, że termin przeprowadzenia robót należy wybrać stosownie do wymagań wybranej metody ocieplenia.

 

Uwaga! Audyt może być podstawą do ubiegania się o dofinansowanie termomodernizacji domu z funduszy środowiskowych (np. Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska) oraz programów strukturalnych. Dane do audytu warto doprecyzować badaniami termowizyjnymi, które polegają na sporządzeniu zdjęć budynku specjalną kamerą: wykażą one, przez które elementy domu ucieka najwięcej ciepła.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: {file 5313}

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".