Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zmywarki

Wielu z nas pamięta czasy, kiedy posiadanie zmywarki stanowiło rzadko spotykany przejaw ekstrawagancji, a przynajmniej urządzenia te były uznawane za mało praktyczną osobliwość, wnoszącą do kuchni więcej komplikacji niż pożytku. Dzisiaj zmywarki to podstawa AGD, której nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż powszechnością użycia niemalże dorównały pralkom, zaś większość ludzi, którzy niegdyś byli niechętni tym urządzeniom, dziś nie wyobraża sobie bez nich życia.

Komu zmywarkę?

Zmywarki
(fot. Siemens)
Obiegowa opinia głosi, iż aby zrozumieć, jak praktycznym urządzeniem jest zmywarka, trzeba stać się jej właścicielem. Niektórzy ludzie wciąż wzbraniają się przed zakupem tego sprzętu, uznając, że nie ma potrzeby zmieniać status quo. Jednak historia nieraz już udowodniła, że wynalazki oszczędzające nasz czas zwyciężają.

 

Ostateczny sukces zmywarek jest tym bardziej przesądzony, iż współczesne modele w dużej mierze wyeliminowały niedoskonałości, z którymi borykały się urządzenia zaledwie kilka lat od nich starsze. Dzisiejsze zmywarki są ciche, pojemne, wygodne w obsłudze, oszczędne, bezpieczne, czyste, bezwonne i skuteczne. Jeśli nasz model nie ma którejś z wymienionych powyżej zalet, warto rozejrzeć się za nowocześniejszym; jeśli zaś nigdy nie zaznaliśmy wygody korzystania ze zmywarki – najwyższy czas spróbować.

Czy warto? – przewaga nad zmywaniem ręcznym

Co tracą tradycjonaliści w porównaniu do posiadaczy zmywarek? Przede wszystkim czas. Trzy razy po 10 minut zmywania ręcznego dziennie po zsumowaniu oznacza ponad tydzień z każdego roku na zmywaku, nie wyłączając nocy. Choć może się to wydawać dziwne, wybór zmywarki oznacza na dłuższą metę również oszczędność pieniędzy. Większość nowoczesnych urządzeń jest w stanie pozmywać po pełnym obiedzie pięcioosobowej rodziny, zużywając na to mniej niż 10 litrów wody.

 

Kto z nas podjąłby się tego ręcznie? Kolejna przewaga zmywarek to ich skuteczność. Dzięki stosunkowo wysokiej (70°C) temperaturze pracy usuwają zabrudzenia efektywniej niż ludzkie ręce, zdolne znieść temperaturę jedynie około 40°C, zaś zautomatyzowany proces suszenia nie tylko zaoszczędzi miejsce na blacie, ale również doprowadzi szkło do pozbawionego zacieków połysku. Wreszcie – podczas ręcznego zmywania, na skutek temperatury i detergentów, cierpi skóra naszych dłoni.

Zmywarka zmywarce nierówna

Współczesne zmywarki pod wieloma względami różnią się od siebie. Niekoniecznie jednak skutecznością działania, zróżnicowanie ma przede wszystkim na celu trafienie w potrzeby klienta. Mamy zatem zmywarki przeznaczone do zabudowy lub wolno stojące, różniące się wymiarami, miejscem umieszczenia panelu sterującego czy dostępnymi funkcjami (np. połowa wsadu, mycie strefowe). Są też jednak cechy związane bezpośrednio z jakością wykonania i zastosowanymi technologiami, takie jak poziom głośności, skuteczność zmywania i suszenia czy też – stopień zaawansowania automatyki. Poniżej zostały opisane te najistotniejsze.

 

Krzysztof Chrząszcz

Pełny artykuł w PDF: Zestawienie 82 modeli zmywarek

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".