Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drewutnie

Mimo rosnących cen drewna, ogrzewanie domów żeliwnymi kozami lub wkładami wciąż jest popularne. Im bardziej drożeje drewno kominkowe, tym więcej użytkowników decyduje się na jego samodzielne przygotowanie do palenia oraz sezonowanie w przydomowych drewutniach. Wkład własnej pracy pozwala utrzymać ekonomiczną opłacalność korzystania z takiego źródła ciepła.

Najczęściej zamówione drewno trzeba porąbać na mniejsze kawałki wielkością pasujące do rozmiarów paleniska. Niezbędna do tego jest dobrej jakości siekiera z wygodnym trzonkiem oraz trwałym i ostrym ostrzem
Najczęściej zamówione drewno trzeba porąbać na mniejsze kawałki wielkością pasujące do rozmiarów paleniska. Niezbędna do tego jest dobrej jakości siekiera z wygodnym trzonkiem oraz trwałym i ostrym ostrzem (fot. Fiskars)
Nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do palenia w kominku. Producenci żeliwnych wkładów kominkowych i żeliwnych kóz przestrzegają przed używaniem drewna iglastego, nakazując palenie drewnem liściastym. Dlaczego?

LEPSZE LIŚCIASTE

Choć drewno najpospolitszych w Polsce drzew iglastych: sosny, świerka, jodły czy modrzewia, jest bardziej kaloryczne od drewna drzew liściastych, spala się szybko, rozpryskując drzazgi i co jeszcze gorsze – zawiera żywicę. Większe drzazgi, strzelające z paleniska ze sporym impetem, mogą spowodować pęknięcie szyby wkładu lub kozy.

 

Żywica natomiast, podczas procesu spalania brudzi nie tylko szybę urządzeń grzewczych, co widać od razu gołym okiem, ale także zanieczyszcza komin. Paląc w kominku drewnem iglastym, trzeba więc częściej czyścić komin, aby sadze osadzające się na jego ścianach nie stanowiły zagrożenia pożarowego. Wieloletni użytkownicy kominków wybierają tylko drewno liściaste. Szczególnie cenią drewno akacji, dębu, brzozy, wiązu, grabu, klonu oraz jesionu, ponieważ spala się ono długo, nawet przez 6–8 godzin. Warunek jest tylko jeden.

 

Drewno musi być suche i pocięte na odpowiednie kawałki! Inaczej bowiem daje mało ciepła, dymi się podczas palenia. Do kominka najlepsze jest drewno o wskaźniku wilgotności wynoszącym od 15 do 25%.

 

Uwaga! Do palenia w kozie lub kominku używamy tylko wysuszonego drewna z drzew liściastych. Tylko suche drewno łatwo się rozpala, wytwarza dużo ciepła, a mało dymu i sadzy.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".