Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Alarmy, domofony, wideodomofony

Nie ma uniwersalnego sposobu zabezpieczenia domu. Tym niemniej jest to indywidualna sprawa, zależna od wielu czynników. Domofon albo wideodomofon to podstawowe urządzenia, zatrzymujące gości przy furtce i pozwalające na porozumienie się z nimi. Systemy alarmowe zapewniają właścicielom większe bezpieczeństwo – pod warunkiem, że zostaną fachowo wykonane. O projektowaniu i montażu zabezpieczeń opowiedzieli nasi Czytelnicy

Alarmy, domofony, wideodomofony
(fot. Elfon)
Coraz rzadziej spotyka się posesje, na które można wejść ot tak, po prostu – po naciśnięciu klamki w furtce. Dziś na wjeździe napotyka się szczelnie zamkniętą bramę i furtkę, zazwyczaj zaopatrzoną w domofon, albo w jego nowocześniejszą wersję – wideodomofon. Niekiedy każdy ruch gości śledzą zza ogrodzenia kamery.

 

Czy to oznacza, że obecnie jesteśmy mniej gościnni, niż nasi rodzice i dziadowie? Nie, ale na pewno bardziej dbamy o bezpieczeństwo własne i dorobku życia. Pomagają w tym coraz nowocześniejsze i ogólnodostępne urządzenia elektroniczne, instalacje alarmowe, systemy monitoringu itp. Skutecznie zwiększają komfort użytkowania domu i poczucie bezpieczeństwa. Jednak żeby tak rzeczywiście się działo, trzeba je najpierw prawidłowo dobrać, potem zamontować w najwłaściwszym miejscu, a na końcu odpowiednio obsługiwać i konserwować.

 

Dwa pierwsze czynniki to zadanie dla specjalisty, pozostałe leżą w gestii właścicieli.

 

Uwaga! Warto wiedzieć, że nawet prosta, ale starannie przemyślana i wykonana instalacja alarmowa będzie skuteczniejsza od źle zaprojektowanej, niestarannie wykonanej, a naszpikowanej rozmaitymi czujnikami i nowinkami technicznymi.

DOMOFONY I WIDEODOMOFONY

Wideodomofon to doskonalsza wersja domofonu. Oprócz porozumienia się z gościem głosem, daje możliwość zobaczenia go na monitorze. Najprostszy system wideodomofonowy wewnątrz budynku ma zamontowany na ścianie monitor (kolorowy lub czarno-biały), wyposażony w sygnalizator dźwięku, głośnik, mikrofon, regulator dźwięku i obrazu, przycisk otwierania furtki oraz zasilacz. Zamontowany przy furtce panel zewnętrzny zawiera miniaturową kamerę, mikrofon i głośnik, przycisk przywoławczy, sterowanie zaczepem elektromagnetycznym zamka furtki. Istnieje możliwość rozbudowania niektórych zestawów o dodatkowe kamery, wewnętrzny system interkomowy, rejestrator obrazów z pamięcią (do późniejszego odtworzenia).

 

Z powodu znaczącej różnicy cen między domofonem a wideodomofonem, to drugie urządzenie instaluje się w domach, z których wnętrza nie widać furtki i bramy wjazdowej, a ogrodzenie lub rozrośnięta roślinność ogranicza pole widzenia na linii wejścia i wjazdu na posesję. W innych przypadkach w budownictwie jednorodzinnym wystarcza zwykły analogowy domofon. Kosztuje jedyne 200–300 zł, podczas gdy najtańsze wideodomofony 600–800 zł. Za lepsze modele trzeba zapłacić około 1500 zł. Z powodu wysokiej ceny, zamiast wideodomofonu niektórzy użytkownicy stosują zwykły domofon oraz kamerę zewnętrzną.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".