Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sauny

Jeśli chcemy zahartować organizm przed okresem przeziębień i chłodów, oczyścić go z toksyn i stresu, a przy okazji stracić trochę na wadze, zbudujmy w domu saunę. Gorące powietrze może zdziałać cuda! Wiedzą coś o tym Finowie, od wieków stosujący tego rodzaju terapię i relaks. Czytelnicy Budujemy Dom opowiedzieli nam dlaczego, w jaki sposób i za ile zbudowali w swoich domach saunę. Nikt z wypowiadających się nie żałuje tej inwestycji.

Sauny
(fot. Sauny fińskie)
Nie wszyscy potencjalni użytkownicy sauny mogą korzystać z jej różnorakich dobrodziejstw. Ostrożność powinny zachować osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i skóry, ale konsultacja z lekarzem często przynosi i takim pacjentom dobre wiadomości. Wszystko zależy bowiem od rodzaju sauny, temperatury, wilgotności i czasu spędzonego w gorącym powietrzu.

 

Jedna z wypowiadających się czytelniczek, znająca obyczaje Finów i mieszkająca jakiś czas w Finlandii, zaobserwowała, że w tym kraju z sauny przez cały rok korzystają całe rodziny. Do sauny chodzą dzieci, dorośli, osoby starsze, a nawet kobiety w ciąży. Nigdy jednak nie przekraczają granic zdrowego rozsądku. Dzieci i osoby starsze siadają na dolnych ławach, gdzie jest znacznie chłodniej, niż na górnych.

 

Chodzi o to, by seanse w saunie odbywały się w najbardziej komfortowej dla użytkowników temperaturze i wilgotności powietrza. Mają służyć głównie oczyszczeniu ciała i umysłu, a nie powodować złe samopoczucie, lub co gorsze, utratę zdrowia.

JAK SIĘ ODBYWA KĄPIEL W SAUNIE

Do sauny wchodzi się na 8 do 15 minut, a po ogrzaniu ciała do temperatury 40–41 stopni i wypoceniu toksyn, wychodzi się na zewnątrz, aby wziąć zimny prysznic. Oblewa się najpierw stopy, nogi a potem tułów i głowę. Prysznic powinien trwać od 5 do 15 minut. Potem należy odpocząć, najlepiej w pozycji leżącej, około 10–20 minut. Przy saunie i prysznicu zaleca się więc zaplanowanie odpowiedniego pomieszczenia relaksacyjnego, najlepiej z wygodnymi leżankami. Po krótkim wypoczynku wraca się do sauny, powtarzając wszystkie czynności najwyżej dwa razy.

 

Podczas odbywania seansu w saunie ważne jest zachowanie następującej zasady – im wyższa jest temperatura, tym krótszy czas przebywania w pomieszczeniu, a dłuższy ochładzania się pod prysznicem.

 

Przed rozpoczęciem seansu w saunie należy porządnie umyć całe ciało, a po wejściu do niej, usiąść lub położyć się na ręczniku z lnu lub bawełny.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".