Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wyposażenie domu w instalację inteligentną

Systemy zarządzania budynkiem coraz bardziej upowszechniają się w do mach jedno rodzinnych. Łącząc ze sobą instalacje oraz urządzenia (których w domach ciągle przybywa), tworzą jednolity system kontroli i sterowania. Inwestor może dopasowywać go do zmieniających się potrzeb i rozbudowywać. Instalacja sama reaguje na wszelkie zmiany, a in formacja pochodząca z jednego czujnika jest wykorzystywana przez wiele urządzeń, np. sygnał czujnika otwarcia okna odbierze instalacja alarmowa, ale może on też wpłynąć na działanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej.

Wyposażenie domu w instalację inteligentną
(fot. Berker)
W istniejącym budynku najłatwiejsze jest użycie bezprzewodowego, radiowego systemu inteligentnego. Jest on droższy od konwencjonalnego – przewodowego – ale czujniki i łączniki z przyciskami nie wymagają okablowania. Możliwa jest więc zmiana ich lokalizacji oraz umieszczenie ich w nietypowych miejscach (co jest istotne przy zmianie aranżacji pomieszczeń, czy przesuwaniu ścian działowych). Trzeba jednak pamiętać, że elementy wykonawcze (np. siłowniki) muszą mieć doprowadzone zasilanie.

 

Wszystkie nowoczesne kotły, klimatyzatory, centrale wentylacyjne i tak muszą mieć doprowadzone zasilanie. Dlatego spięcie ich w instalację inteligentną wymaga jedynie przesyłania (wymiany) informacji, a to bez problemu zapewniają systemy bezprzewodowe.

 

Pracą takiego systemu zawiaduje sterownik, zbierający i przetwarzający sygnały przekazywane do niego poprzez fale radiowe z różnorodnych bezprzewodowych czujników (ruchu, wilgotności, ciśnienia, natężenia światła, zalania, dymu, czadu, gazu usypiającego i in.), rozmieszczonych w budynku i w ogrodzie. W kraju sporą popularność zdobył bezprzewodowy system xComfort. Stosuje się też bezprzewodową (uproszczoną) odmianę standardu KNX.

 

Popularne systemy przewodowe bardziej polecane są do nowo budowanych budynków. Nie jest to jednak regułą, bo np. modernizacja budynku jest okazją do montażu dodatkowego okablowania i ukrycia go pod tynkiem (oczywiście po zarchiwizowaniu przebiegu przewodów). W przypadku takiego rozwiązania do komunikacji może służyć dodatkowy przewód systemowy (jak np. w popularnym w Europie systemie KNX) lub dodatkowa żyła zwykłego przewodu elektrycznego (jak w systemie LCN). W drugim przypadku układa się np. przewody czterożyłowe zamiast trójżyłowych.

 

Dodatkowy przewód systemowy (magistrala) pozwala na równoczesne przesyłanie wielu sygnałów i jest dzielony przez wiele urządzeń, dlatego zużywa się go niewiele. Warto wykonać takie okablowanie na etapie układania instalacji w budynku, jeśli prawdopodobne jest, że w przyszłości zdecydujemy się na instalację inteligentną. Decyzję o montażu systemu inteligentnego najlepiej podjąć na etapie projektowania domu. Generalnie, im więcej procesów chcemy zintegrować, tym wcześniej warto zaplanować system.

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".