Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Z roku na rok rośnie zainteresowanie systemami odkurzania centralnego. Wybierają je nie tylko właściciele obecnie budowanych domów. Coraz częściej chcą z nich korzystać również właściciele budynków już istniejących. Doskonałym momentem do zamontowania centralnego odkurzacza jest remont, modernizacja czy rozbudowa. Okazuje się, że przyłączenie tej nowej, ale bardzo wygodnej dla domowników instalacji nie jest wtedy dużo droższe, niż w domach właśnie budowanych. A i remont z tym związany często bywa mniejszy niż się wydaje na początku.

Odkurzacz centralny
Instalacja centralnego odkurzania to gwarancja najbardziej higienicznego i cichego sprzątania. W ten sposób sprząta się dom szybciej, skuteczniej i wygodniej, niż zwykłym odkurzaczem. W odpowiedzi na duży popyt, producenci tej technologii ciągle udoskonalają swoje wyroby i dzięki temu odkurzanie centralne jest bardziej uniwersalne, efektywne i ciche, niż jeszcze dwadzieścia lat temu – w Polsce zaczęto je montować na początku lat 90. ubiegłego wieku. Można je obecnie wykorzystywać do sprzątania garażu, samochodu, tarasu, klawiatury komputera, ubrań, wyczesywania domowych zwierzaków, a po podłączeniu specjalnego separatora – nawet… popiołu z kominka i rozlanej wody!

 

W porównaniu z pozostałymi instalacjami domowymi, odkurzanie centralne jest tańsze i łatwiejsze do zamontowania. Najdroższa jest jednostka centralna (prosta jednostka z montażem minimum 1000 zł, jednostka wyższej jakości 2000–3000 zł). Pozostałe elementy składowe systemu mają przystępną cenę i montuje się je bez używania specjalistycznych narzędzi.

Proste działanie i łatwa obsługa

Instalacja centralnego odkurzacza jest bardzo prosta. To nic innego, jak sieć rur ze specjalnego, PVC i elektrycznych przewodów sterujących ukrytych w podłogach i ścianach, połączonych z kilkoma gniazdami ssawnymi w pomieszczeniach oraz jednostką centralną, główną siłą napędową całego układu. System uzupełniają: odpowiedniej długości wąż i różnorodne akcesoria do sprzątania.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 11-12/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".