Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Tarasy

Nie bez powodu taras nazywa się dodatkowym salonem pod chmurką. Jeśli jest odpowiednio zaprojektowany, zbudowany i wyposażony, jego właściciele mogą przez kilka miesięcy w roku liczyć na wygodny i miły wypoczynek w ogrodzie. Często tak komfortowy, jak w prawdziwym domowym salonie. Czy udało się to osiągnąć naszym rozmówcom?

Prawdziwie funkcjonalny taras powinien mieć wielkość dostosowaną do potrzeb rodziny oraz możliwie najkorzystniejsze położenie. Warto od razu pomyśleć o jakieś formie jego zadaszenia, stałej lub sezonowej, ponieważ taras bez osłony narażony jest na częste w naszym klimacie kaprysy pogody – nadmiar słońca, albo deszcz i wiatr. Późniejsza długoletnia eksploatacja tarasu zależy od obranej przez właścicieli technologii budowy, jak również od staranności jego wykończenia i praktycznego wyposażenia. Budując taras, żadnego z wyżej wymienionych aspektów nie można zlekceważyć. Warto natomiast poznać nowoczesne materiały do budowy nawierzchni tarasów, bo są bardzo trwałe i można je ułożyć łatwo i szybko.

ODPOWIEDNIA WIELKOŚĆ I LOKALIZACJA

Nawet przy mały domach architekci coraz częściej planują możliwie największe tarasy. Uwzględniają fakt, że typowy komplet mebli ogrodowych dla sześciu osób zajmie około 5 m2, natomiast jedna tylko leżanka 2 m2. Stosują się do zalecenia, że grill lub kominek powinny znajdować się w odległości co najmniej 1,40 m od mebli. Wiedzą, że budowa tarasu, na którym nie można wygodnie usiąść lub przyjąć gości oraz swobodnie i bezpiecznie się poruszać, nie ma większego sensu. Obecnie przyjmuje się, że dla minimalnego komfortu użytkowania taras powinien mieć powierzchnię co najmniej 15 m2. Użytkownicy tarasów podpowiadają jednak żeby, jeśli to tylko możliwe, przeznaczyć dla niego maksimum powierzchni.

 

W praktyce użytkowej, równie ważna jak wielkość, jest lokalizacja tarasu. Najlepiej sprawdza się taras usytuowany niedaleko kuchni, jadalni i salonu. Te pomieszczenia dzienne zwyczajowo umieszcza się w wypoczynkowej strefie budynku z widokami na ogród. Stąd bierze się położenie głównego tarasu z tyłu, ewentualnie z boku budynku oraz jego orientacja w stronę południa, albo południowego-zachodu. W wielu współcześnie projektowanych domach właścicielom umożliwia się korzystanie nie z jednego, a z kilku tarasów. Lokuje się je nie tylko na poziomie parteru, ale na przykład przy gabinecie lub przy sypialniach na piętrze, a nierzadko na dachu. Chodzi o zapewnienie widoków na otoczenie z kilku stron oraz z rozmaitych wysokości. Obecnie równie często, jak południową i zachodnią, wykorzystuje się ekspozycję wschodnią i północną. Każda z nich jest korzystna, kiedy domownikom potrzeba cienia i ochłody.

 

Ze zrozumiałych względów unika się lokalizowania tarasu w pobliżu drogi lub sąsiedztwa. Na słabo zaludnionych terenach rolę tarasu pełnią niekiedy duże ganki przy głównym wejściu do budynku. To rozwiązanie jest też dobre, gdy dom stoi w głębi posesji.

Lilianna Jampolska
fot. Drewbet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".