Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych

Decydując się na remont domu, najpierw dobrze jest wymienić stare, nieszczelne często wypaczone okna oraz drzwi zewnętrzne, a dopiero potem ocieplić ściany. Wybór nie jest prosty, szczególnie gdy producenci kuszą coraz to niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Bez porównania cen i choć orientacyjnych kalkulacji różnic kosztów ogrzewania, trudno zdecydować, do jakiej wartości U warto dopłacić, a powyżej jakiej koszty inwestycyjne przewyższą oczekiwane oszczędności. Ponadto pamiętać trzeba, że sam zakup okien i drzwi to nie wszystko, aby wydane pieniądze były opłacalną inwestycją, trzeba dopilnować fachowego montażu, który zagwarantuje całkowitą szczelność połączenia stolarki z murem i tym samym ograniczy ucieczkę ciepła przez te miejsca.

Zanim złożymy prośby o wycenę do kilku firm, powinniśmy wiedzieć, jakich okien i drzwi szukamy. Im bardziej sprecyzujemy oczekiwania, tym łatwiej będzie porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. Rozważyć powinniśmy kilka ważnych kwestii.

Jakich okien potrzebujemy?

1. Rodzaj profili. Do wyboru mamy profile drewniane, z PVC lub aluminiowe. Wszystkie trzy mają podobne właściwości, różnią się w zasadzie jedynie wyglądem i ceną, choć nie tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. Najtańsze nadal jednak są okna z PVC, o ok. 20% droższe drewniane i najdroższe, nawet o 40–50% okna aluminiowo- drewniane lub aluminiowe (w domach jednorodzinnych stosunkowo rzadko stosowane). Te ostatnie szczególnie są polecane do dużych przeszkleń, np. szerokich okien tarasowych.

 

W profilach z PVC największy wpływ na ciepłochronność ma ich szerokość, a nie (jak się powszechnie sądzi) liczba komór. Pięciokomorowy system o szerokości 73 mm będzie miał lepsze parametry cieplne, niż system sześciokomorowy o szerokości 65 mm. Ponadto ważne jest, jakim materiałem wzmacniane są profile. Niektórzy producenci standardowo stosowaną stal zastępują kompozytem poliestrowo- szklanym, wypełnionym termoizolacyjną pianą poliuretanową. Pozwala to znacznie obniżyć wartość współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej, np. pięciokomorowy profil szerokości 73 mm wzmocniony stalą ma U = 1,5 W/(m²·K), podczas gdy ten sam profil ze wzmocnieniem z kompozytu osiąga U = 1,1. Ponadto warto dopytać o klasę sztywności profili (A, B lub C) i wybierać modele klasy A.

 

Profile drewniane mają standardowo szerokość 68–100 mm, a modele o szczególnie wysokich wymaganiach cieplnych nawet 120 mm. Jeśli zależy nam na drewnianych oknach, pamiętajmy, że co 6–10 lat będą wymagały przeszlifowania i ponownego pomalowania.

Joanna Dąbrowska
fot. Schüco

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".