Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont komina

Stare kominy budowane były głównie jako konstrukcje murowane. Zależnie od jakości cegieł oraz sposobu użytkowania urządzeń grzewczych, wymagają mniejszego lub większego remontu. Również przy modernizacji instalacji grzewczej musimy się liczyć z koniecznością dostosowania komina do nowych warunków pracy. Możliwości związane z remontem mocno zniszczonego komina są ograniczone, dlatego często mamy dylemat naprawiać czy stawiać nowy?

Zanim zdecydujemy

Aby komin funkcjonował prawidłowo, musi być szczelny i gwarantować wymagany ciąg (zapewniający skuteczne odprowadzenie produktów spalania). Po dłuższym czasie użytkowania mogą pojawić się rozmaite uszkodzenia, które nie tylko zakłócają pracę komina, ale powodują też niszczenie przylegających do niego ścian, okładzin i szpecą budynek. Uszkodzenia mogą dotyczyć różnych odcinków. Zazwyczaj są wynikiem długotrwałego oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych (deszcz, mróz, wiatr), niszczenia przez agresywne produkty spalania, zawarte w dymie lub spalinach, kondensację pary wodnej. Trzeba pamiętać, że źle funkcjonujący lub uszkodzony komin stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Może bowiem przyczynić się do przenikania do pomieszczeń trujących gazów – głównie tlenku węgla (czadu) – jak też doprowadzić do pożaru (gdy dojdzie do zapalenia nagromadzonej wewnątrz komina sadzy).

 

Sprawdzając łatwo dostępne części komina – wylot zewnętrzny, podłączenie do kotła – sami możemy wykonać wstępną ocenę jego stanu i określić zakres koniecznych prac remontowych. Kontrolę stanu kanałów spalinowych i wentylacyjnych powinniśmy jednak powierzyć uprawnionemu do tego kominiarzowi. Od jego opinii będzie zależeć czy komin da się naprawić czy będziemy musieli szukać innego rozwiązania.

 

Możliwości wyremontowania starego komina sprowadzają się do:
- naprawienia odcinka znajdującego się ponad dachem;
- wprowadzenia do istniejących kanałów wkładów kominowych.

 

Przy zamknięciu prześwitu kanałów przez odpadające fragmenty cegieł lub w wyniku zaawansowanej destrukcji ścianek kominowych, najlepszym rozwiązaniem będzie rozebranie komina i zastąpienie go nowym, z elementów prefabrykowanych. Kłopotliwej rozbiórki unikniemy, jeśli nowy komin da się postawić w innym miejscu (chociażby na zewnątrz domu).

Cezary Jankowski
fot. Jawar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".