Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont ścian wewnętrznych

Co kilka lat każda pani domu planuje odświeżenie ścian. Najczęściej oznacza to wybór innej kolorystyki i zmianę dodatków dekorujących wnętrza. Zakup farb i samo malowanie spora część właścicieli domów wykonuje samodzielnie. Niektórzy z nich decydują się na wynajęcie fachowców, którzy poza malowaniem przykleją też tapety lub okładziny imitujące kamień dekoracyjny albo surowy beton, jeśli w odnawianych wnętrzach zechcemy poeksperymentować.

Zakres prac remontowych zależy od stanu, w jakim znajdują się ściany. Jeżeli ich powierzchnia jest równa, nie pyli się, a tynk się nie osypuje, to prace możemy ograniczyć w zasadzie do dekoracyjnej zmiany wyglądu ścian. Gorzej jeśli powierzchnia ścian jest w kiepskim stanie. Wszelkie nierówności lub ubytki tynku trzeba najpierw naprawić, a gdy jest ich na tyle dużo, że trudno uzyskać zadowalający efekt, wówczas lepiej i taniej zastosować płyty gipsowo- -kartonowe.

Organizacja pracy

Zanim zaczniemy jakiekolwiek czynności, dobrze jest odpowiednio przygotować ich miejsce. To wyjątkowo ważne w remontowanym domu, w którym liczba mebli, sprzętów i innych drobiazgów zawsze zaskakuje samych właścicieli.

 

1. Ochrona mebli. Wszystkie elementy dekoracyjne, obrazy, lampy, karnisze oraz lekkie meble należy wynieść z remontowanego pokoju. Pozostałe w nim duże i ciężkie szafy oraz podłogę trzeba natomiast szczelnie przykryć grubą folia malarską. Framugi drzwi, ramy okien i listwy przypodłogowe warto zabezpieczyć taśmą malarską.

 

2. Kupno narzędzi i materiałów. W zależności od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać, musimy kupić odpowiednie akcesoria. Podczas każdego remontu niezbędne będą: drabina, wałki, szczególnie polecane do malowania dużych, płaskich powierzchni, oraz pędzle do malowania okolic okien, drzwi i trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki. Ponadto dobrze jest kupić teleskop do wałka, który ułatwi pracę oraz kuwetę lub wiaderko z kratką do odsączania nadmiaru farby. Do tapetowania konieczny będzie nóż do tapet lub nożyczki, szeroki pędzel do kleju i szczotka tapeciarska do dociskania brytów do ściany. Do cięcia okładzin kamiennych niezbędna będzie szlifierka kątowa, a do ich równego układania poziomnica.

 

3. Sprzątanie. Aby zatrzeć ślady remontu, dobrze jest zgromadzić wszystkie potrzebne specyfiki i akcesoria: płyny do mycia okien i drewnianych podłóg, gąbki i ścierki, mopy oraz odkurzacz. Ponadto warto zadbać o dłonie i zaopatrzyć się w rękawiczki.

Joanna Dąbrowska
fot. Dreamstime

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".