Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Domofony, wideodomofony, alarmy

Remont domu to okazja do zadbania o bezpieczeństwo mieszkańców. Możliwości jest wiele, od podstawowego wyposażenia domu w dzwonek, domofon lub wideodomofon, po instalację alarmową. Wszystko zależy od potrzeb, zakresu prac remontowych i zasobności portfela, bo obecnie – w dobie instalacji bezprzewodowych – montaż tych systemów możliwy jest również w istniejących już budynkach bez konieczności rujnowania tynków wewnętrznych i trawników przed domem.

Jeśli prace remontowe obejmują wymianę instalacji elektrycznej i naprawę lub wymianę tynków, nie będzie najmniejszego problemu z rozbudowaniem jej o dodatkowe systemy – domofon czy alarm, pod warunkiem, że w nowej skrzynce rozdzielczej przewidzimy miejsce na takie obwody.

 

Jeżeli natomiast remont polega jedynie na malowaniu ścian, wówczas rozbudowanie istniejącej instalacji o przewodowe systemy okaże się bardziej kłopotliwe, bo będzie oznaczało konieczność miejscowego kucia tynków. Można jednak tego uniknąć, decydując się na rozwiązania bezprzewodowe. Niestety te profesjonalne są sporo droższe od standardowych (przewodowych).

Dzwonek, domofon lub wideodomofon?

Jeśli podczas remontu domu chcemy wymienić jedynie zużyty domofon na nowy, najtaniej będzie wykorzystać istniejącą instalację. Jeśli wcześniej ułożono kable 2-przewodowe, należy wówczas kupić domofon 2-przewodowy. Najczęściej stosuje się bowiem instalacje i domofony 5-przewodowe. Trzeba też ustalić, w jaki sposób będzie zasilany i sterowany elektromagnetyczny zamek w furtce – nowo nabytym domofonem czy osobnym zasilaczem.

 

Istotne jest, czy oferowany domofon sygnalizuje brak zamknięcia furtki oraz w jakim ustawieniu pozostaje zamek w furtce, gdy nie ma prądu (powinien pozostawać zamknięty). Jeśli w remontowanym domu nie było do tej pory instalacji domofonowej, a zechcemy ją założyć, warto zastanowić się nad wyborem wideodomofonu, który oprócz rozmowy z osobą stojącą przed furtką, umożliwia jej zobaczenie. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do domów, z których przez okno nie widać furtki, przysłoniętej np. bujną roślinnością. Ponieważ wideodomofony są droższe od domofonów, niektórzy inwestorzy stosują zwykły domofon oraz kamerę zewnętrzną.

Joanna Dąbrowska
fot. Elfon

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".