Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zewnętrzna instalacja antywłamaniowa

Systemy alarmowe chroniące otoczenie budynków są od lat stosowane w obiektach o szczególnym znaczeniu, np. ambasadach, lotniskach czy bazach wojskowych. Obecnie tego rodzaju technologie trafiają też do domów. Zabezpieczenie posesji daje przecież poczucie bezpieczeństwa, a będąc na własnej działce, chcemy wszak czuć się w pełni bezpieczni.

Instalacja alarmowa w domu jednorodzinnym to już w zasadzie standard. Jednak najczęściej obejmuje ona tylko wnętrze budynku. W efekcie, nawet jeśli uruchomiony alarm spłoszy złodzieja, to i tak zdąży on narobić szkód. Na przykład naprawa zniszczonych drzwi tarasowych to poważny wydatek. Ponadto sama świadomość, że w naszym domu był intruz burzy poczucie bezpieczeństwa.

 

Można tego uniknąć, tworząc wokół budynku dodatkowe strefy bezpieczeństwa, obsługiwane przez system alarmowy. Najczęściej to:

 

- ochrona obwodowa, czyli sygnalizacja prób sforsowania ogrodzenia;
- ochrona zewnętrzna, gdzie czujki obejmują swym zasięgiem pas o szerokości np. 1 m wokół budynku oraz podjazd i ścieżkę od furtki do drzwi.

 

Dzięki temu zostaje wykryty każdy intruz dopiero zbliżający się do domu. Istotną zaletą jest to, że po włączeniu alarmu zewnętrznego – sami możemy poruszać się wewnątrz budynku. Działanie systemu nie ogranicza więc normalnej aktywności mieszkańców.

W linii ogrodzenia

Czujniki wstrząsowe Tego rodzaju detektory montuje się na ogrodzeniu, w odstępach ok. 3 m, zwykle na słupkach, ogrodzeń z metalowych paneli, siatki itp. Próba sforsowania ogrodzenia wprawia je w wibracje i wówczas reaguje alarm.

 

Bardzo ważne jest odpowiednie skalibrowanie czułości urządzeń. System musi rozpoznawać zarówno siłę wstrząsu, jak i częstotliwość drgań. Inaczej ciągle będą nas nękać fałszywe alarmy, zaś te akcesoria staną się w praktyce bezużyteczne. Alarmu nie powinny wywoływać małe zwierzęta (np. koty), wiatr, padający deszcz ani grad. W najbardziej zaawansowanych systemach są nawet specjalne moduły rozpoznające efekt działania tych czynników i zapobiegające niepotrzebnemu zadziałaniu alarmu. Takie moduły to czujniki wiatru i deszczu, zbierające sygnały, oraz układy elektroniczne, analizujące dane i komunikujące się z centralą. Efektem ich działania jest samoczynne, szybkie dopasowanie czułości detektorów.

Jarosław Antkiewicz
fot. Satel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".