Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dom z bali z dużą piwnicą

Anna i Ryszard początkowo traktowali całoroczny dom z bali sosnowych jako letniskowy, ale szybko zamieszkali w nim na stałe. Po upływie blisko dwudziestu lat poddali remontowi elewacje i termoizolację ścian zewnętrznych.


O kupnie działki rekreacyjnej pod miastem i postawieniu na niej letniskowego domu Anna i Ryszard pomyśleli w 1987 r. Niestety, nie mieli szczęścia do wykonawców. Niekompetentni fachowcy między innymi źle ułożyli warstwę termoizolacji na ścianach zewnętrznych, co powodowało wilgoć w budynku. Problem ustał w 2012 r. po remoncie elewacji i termoizolacji.

Rekreacyjna działka do wypoczynku od miasta

Kiedy zdecydowaliśmy się na budowę letniska pod miastem, kolega przywiózł nas w okolicę zarośniętą młodym sosnowym lasem, który ledwo co zazielenił istniejące tu pogorzelisko – opowiada Ryszard. – Miejsce było piękne i miało dobry klimat. Idealnie nadawało się do wakacyjnego wypoczynku, również dlatego, że nieopodal płynęła rzeczka. Okolica przypadła nam do gustu i kupiliśmy tu działkę. Ziemia była tania – kosztowała 80 centów/m2, dlatego wkrótce dokupiliśmy drugą parcelę położoną obok, chcąc mieć dla siebie jeszcze więcej przestrzeni.

 

Dopiero niedawno sprzedaliśmy tę drugą działkę, przeznaczając pieniądze na remont domu z bali, który postawiliśmy w latach 1988–1991 i jakiś czas użytkowaliśmy tylko jako letniskowy. Kiedy szukaliśmy działki, kierowaliśmy się urodą tego miejsca, ładnym widokiem i ciszą, a nie uzbrojeniem, bo wiejskie obszary wtedy zwykle były zaopatrzone jedynie w sieć elektryczną. Woleliśmy zamieszkać w miejscu położonym aż 800 m od asfaltowej drogi i wsi. Później, pokonując tak długą gruntową drogę, wielokrotnie mieliśmy obawy, czy w ogóle dotrzemy na naszą działkę, położoną w głębi lasu.

 

Właściciele, planujący budowę domu, niezwłocznie zlecili wykopanie na działce studni. Wykonali ją geodeci, którzy przy tej okazji przeprowadzili badania geotechniczne. Piaszczysty grunt z warstwą gliny, zawieszonej dopiero na głębokości ponad 2 m poniżej jego powierzchni, pozwalał na wzniesienie domu z piwnicą. Sprzyjało temu również położenie działki na pagórku, bo nie groziło zalaniem piwnicy podczas długotrwałych deszczy lub lokalnej powodzi. W okolicy istniała już rozbudowana sieć elektryczna, więc przyłączenie jej do działki nie było trudne i nie opóźniło startu budowy.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".