Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z dobudowaną oranżerią i nową kuchnią

Dorota i Tomasz od lat rozbudowują i modernizują dom, który postawili we wczesnych latach 90. poprzedniego stulecia. Jakiś czas po przeprowadzce wzbogacili jego pierwotną bryłę o ogród zimowy, aby doświetlić i powiększyć strefę dzienną. Później dobudowali nową kuchnię z wyjściem na taras. Po tych zmianach budynek zyskał na funkcjonalności i przestronności.


Konieczność rozbudowy domu wyniknęła głównie ze zbyt małej przestrzeni dziennej. Jadalnia i salonik z trudem obsługiwały rodzinne i towarzyskie przyjęcia. Dopiero po powiększeniu parteru o 50,5 m2, budynek stał się w pełni funkcjonalny i wygodny. Po blisko 20 latach użytkowania, modernizację przeszła również instalacja centralnego ogrzewania.

Działka niedaleko od WKD (Warszawskiej Kolei Dojazdowej)

W późnych latach 80. XX w. Dorota i Tomasz mieszkali w małym mieszkaniu (35 m2) i zastanawiali się, co zrobić, żeby ich dorastająca córka i syn nie musieli dłużej korzystać ze wspólnego pokoju o powierzchni 9 m2. Choć małżonkowie od ponad dwudziestu lat byli członkami spółdzielni mieszkaniowych, w epoce socjalizmu nie doczekali się przydziału większego mieszkania. Dlatego rozpoczęli szukanie działki z myślą o ewentualnej budowie domu. W 1990 r. pomocny okazał się przypadek. Odwożąc syna do kolegi pod Warszawę, dowiedzieli się o działce z doskonałą lokalizacją i w przystępnej cenie (18 $/m2). Kupili ją, ciesząc się, że po przeprowadzce dzieci będą mogły samodzielnie i w przeciągu zaledwie 17 minut dojeżdżać do szkół podmiejską koleją. Niekompletne uzbrojenie posesji nie miało wtedy aż takiego znaczenia, jak obecnie.

 

Po prostu w tamtym okresie wszyscy byli przygotowani do pokonywania mniejszych i większych uciążliwości życiowych. Skończyło się na tym, że postawiony w latach 1991–94 dom przez kilkanaście lat obsługiwały studnia i szambo (obecnie jest już przyłączony do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej). Działka miała natomiast dostęp do sieci gazowej, co od razu ukierunkowało rodzaj ogrzewania budynku.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".