Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Z dobudowaną oranżerią i nową kuchnią

Dorota i Tomasz od lat rozbudowują i modernizują dom, który postawili we wczesnych latach 90. poprzedniego stulecia. Jakiś czas po przeprowadzce wzbogacili jego pierwotną bryłę o ogród zimowy, aby doświetlić i powiększyć strefę dzienną. Później dobudowali nową kuchnię z wyjściem na taras. Po tych zmianach budynek zyskał na funkcjonalności i przestronności.


Konieczność rozbudowy domu wyniknęła głównie ze zbyt małej przestrzeni dziennej. Jadalnia i salonik z trudem obsługiwały rodzinne i towarzyskie przyjęcia. Dopiero po powiększeniu parteru o 50,5 m2, budynek stał się w pełni funkcjonalny i wygodny. Po blisko 20 latach użytkowania, modernizację przeszła również instalacja centralnego ogrzewania.

Działka niedaleko od WKD (Warszawskiej Kolei Dojazdowej)

W późnych latach 80. XX w. Dorota i Tomasz mieszkali w małym mieszkaniu (35 m2) i zastanawiali się, co zrobić, żeby ich dorastająca córka i syn nie musieli dłużej korzystać ze wspólnego pokoju o powierzchni 9 m2. Choć małżonkowie od ponad dwudziestu lat byli członkami spółdzielni mieszkaniowych, w epoce socjalizmu nie doczekali się przydziału większego mieszkania. Dlatego rozpoczęli szukanie działki z myślą o ewentualnej budowie domu. W 1990 r. pomocny okazał się przypadek. Odwożąc syna do kolegi pod Warszawę, dowiedzieli się o działce z doskonałą lokalizacją i w przystępnej cenie (18 $/m2). Kupili ją, ciesząc się, że po przeprowadzce dzieci będą mogły samodzielnie i w przeciągu zaledwie 17 minut dojeżdżać do szkół podmiejską koleją. Niekompletne uzbrojenie posesji nie miało wtedy aż takiego znaczenia, jak obecnie.

 

Po prostu w tamtym okresie wszyscy byli przygotowani do pokonywania mniejszych i większych uciążliwości życiowych. Skończyło się na tym, że postawiony w latach 1991–94 dom przez kilkanaście lat obsługiwały studnia i szambo (obecnie jest już przyłączony do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej). Działka miała natomiast dostęp do sieci gazowej, co od razu ukierunkowało rodzaj ogrzewania budynku.

Lilianna Jampolska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".