Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 11-12/2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Coraz więcej budujących własny dom wyposaża go w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem. W porównaniu z klasyczną wentylacją grawitacyjną, intensywność wymuszonej wentylacji budynku można kontrolować i regulować oraz, co najważniejsze, ograniczyć straty ciepła. A to jeszcze nie wszystkie zalety działania tej instalacji. Opowiedzieli o nich nasi Czytelnicy.


Najistotniejszą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pozytywnie wpływającą na zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzania budynku, jest odbieranie części ciepła z ogrzanego powietrza wewnętrznego, zanim zostanie ono wyrzucone na zewnątrz. Odzyskane ciepło jest natychmiast oddane powietrzu, które wpływa do środka, co oznacza odczuwalne w domowym budżecie oszczędności. Między innymi dlatego wymuszona wentylacja z rekuperatorem odzyskującym ciepło staje się nieodzowną instalacją w domach energooszczędnych, do których postawienia aspiruje obecnie wielu budujących własny dom.

 

Kolejną ważną zaletą tego typu wentylacji jest możliwość kontrolowania i regulowania intensywności napływu i wypływu powietrza oraz fakt, że prawidłowa wentylacja następuje niezależnie od zmian warunków atmosferycznych (wiatru, temperatury). Dla alergików i astmatyków duże znaczenie ma alternatywa filtrowania wpływającego do budynku powierza, np. z pyłków roślin, z pyłów przemysłowych. Natomiast dla wszystkich potencjalnych użytkowników – szansa zakupu rekuperatora i reszty elementów składowych instalacji wentylacyjnej w znacznie niższych cenach, niż 10 lat temu.

 

Obecnie zwiększyło się również prawdopodobieństwo lepszego, niż dawniej, zaprojektowania całej instalacji przez specjalistów. Coraz więcej inżynierów zdobyło bowiem niezbędną do tego specjalistyczną wiedzę, ale co najważniejsze – ma już nareszcie pożądane wieloletnie doświadczenie w projektowaniu instalacji dla domów jednorodzinnych.

Lilianna Jampolska
rys. Iglotech

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 11-12/2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 11-12/2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".